Ten se v průběhu let z poměrně malé akce v Čechách pod Kosířem stal velkolepou událostí s tisícovkami návštěvníků, desítkami řemeslníků, bohatým programem a spoustou aktivit pro děti. Nejinak tomu bylo i letos.

Prostranství u Mánesova ateliéru v zámeckém parku se tak zaplnilo historickými kočáry z moravských a českých měst, také jejich posádkami v dobovém oblečení. Všemu přihlížel samozřejmě, taktéž v dobovém, ředitel zdejšího muzea a hlavní organizátor Václav Obr, který na sebe tradičně vzal roli moderátora akce.

Tu řada návštěvníků hodnotila kladně. "Nejsem tu ani patnáct minut, zatím se mi zde však líbí. Přijela jsem za kamarádkou a rovnou i zašla na Josefkol. Hlavně díky koním a zážitkům," prozradila Lenka Holešínská. A zážitků přibývalo. Nejenže si u řemeslníků - kovářů, řezbářů, sklářů či čalouníků sem tam mohli lidé vyzkoušet jejich práci, ale také bavil hlavní program. Kromě přehlídky kočárů třeba také slavní jezdci. Kupříkladu Baron Prášil a Cassanova."Nevím kdy půjdeme domů, protože se nám tu moc líbí. Mě osobně koně a jejich přehlídka, to je něco nádherného," říká Emanuel Lepka. "Dostali jsme sem při naší návštěvě zdejšího muzea pozvání a vstupenku. Tak jsme se odhodlali jet. A rozhodně nelitujeme," dodává pak Hana Lepková za dvojici, která přijela z Letovic.

Naopak ze všech směrů dorazili na Josefkol řemeslníci a prodejci. Návštěvníky akce tak překvapil třeba výběr piv a rychlého občerstvení, jiné zase aktivity pro děti. Kolem hlavního dějiště však v půlkruhu byly tradičně umístěné stánky řemeslníků. Třeba kožešníka Miloslava Šlechty. "Je pravda, že v létě to s prodáváním kožešin moc růžové není. Spíš je to tedy pro mě o setkání s kolegy řemeslníky a dalšími lidmi," poznamenal muž s tím, že na Josefkol, jednu z největších akcí v regionu, dorazil už počtvrté.