Dušičky, jak den Památky zesnulých lidé nazývají, každoročně promění hřbitovy v podzimní zahradu. Zdobené věnce, bohaté kytice a neodmyslitelný plamen svíčky chybí jen na opuštěných hrobech. Jejich množství čas od času láká zloděje.

„Hlídky strážníků budou hřbitov kontrolovat ve zvýšené míře a přitom dohlížet také na zaparkovaná auta. Za stěrače řidiči dostanou informační lístky s upozorněním, že se nevyplatí nechávat v autě odložené věci,“ uvedl ředitel Městské policie v Prostějově Jan Nagy s tím, že zloději často napáchají největší škodu při vniknutí do vozidla.

O pomoc policie požádalo také město Plumlov. Při nočních službách budou hřbitov v období svátku zesnulých kontrolovat častěji. Negativní zkušenosti s krádežemi na hřbitově naopak nemá Konice. Proto zastupitelé nepřipravují žádná opatření. V Čechách pod Kosířem jsou zase zvyklí mít v obci celou noc zapnuté veřejné osvětlení. „Jen výjimečně způsobí na hřbitově nějakou škodu děti,“ zmínil se před časem starosta Čech Zdeněk Mader.

„Problémy s krádežemi jsme na hřbitově měli naposledy zhruba před čtyřmi lety. Tehdy se ztrácely kovové věci z náhrobků. Máme správce, který hřbitov na noc zamyká a celou noc svítí veřejné osvětlení,“ popsala situaci v Němčicích nad Hanou starostka Ivana Dvořáková.

Zájem lidí o věnce a dušičkové zboží pomalu roste. „Loni jsme prodali zhruba sedm set věnců, kytic, žardiniér a zdobených košů. První objednávky od stálých zákazníků přijímáme už v létě, kdy začínáme se sušením květů a barvením šišek,“ vysvětlila Martina Maková z květinové sítě Phoenix s tím, že neprodejné vzorkové zboží je už vystavené. S prodejem se začne v pondělí.

Největší nápor zažívají květinářství tři až pět dní před Dušičkami. Lidé chtějí mít zboží čerstvé, proto nákup nechávají třeba až na poslední chvíli. Někteří ale nedají dopustit na domácí výrobu. „Věnce na hroby si vážu už několik let sama, ale peníze v tom nejsou. Pro chvojí si zajdu do lesa, pro mahoní na zahradu a potom si už jen hraji s fantazií,“ podotkla Marie Kopečná.