„Je tu velký výběr," řekla Marie Málková z Prostějova a dodala: „Já na to každoročně spoléhám a pěkný věneček koupím vždycky až tady. Je to pro mě jednodušší, než ho nosit z domu," řekla sedmdesátiletá žena.

A co lidé nejvíce kupují? „Šiškové věnečky s přírodními doplňky," uvedla Marcela Spurná z květinářství Bellis nedaleko prostějovského hřbitova.

„Potom chryzantémy a různé malé „zahrádky" z větví, šišek a statice v květináčích. Oblíbené jsou také sušené drobnosti spolu se zelenými větvemi, které jsou zapíchané ve speciální houbě spolu s dřevěným nebo latexovým květem," doplnila Marcela Spurná. Zájem je podle ní také o barevné bodláky, věnce i kytice.

A co na hrob svých blízkých položí ona? „Asi chryzantému v květináči a na velký hrob pěknou lesní kytici," dodala zahradnice. V prodejně Květiny přímo naproti hřbitovu lidé v těchto dnech kupují všechno. „Velký zájem je o řezané květiny, zejména chryzantémy, ale záleží na tom, co lidé chtějí," řekla vedoucí Ivana Slavovová.

S autobusy opět vyšli vstříc

Na hřbitov se však pozůstalí musí nějak dopravit. Už několik dnů přetížené silnice hovoří samy za sebe. Kdo nemá auto, jede místní hromadnou dopravou. Standardní frekvence spojů by patrně nestačila, a tak prostějovským občanům vyšli jako každoročně vstříc provozovatelé zdejších autobusů.

Konkrétně jde o linku 1 z autobusové stanice na hřbitov a zpět. První spoj vyjede z autobusového nádraží v osm hodin deset minut, poslední v 19.25. Ze hřbitova zpět na autobusové nádraží jede první spoj už v 8.35 a poslední v 19.50.

Podle slov zástupců policie v těchto dnech přichází na hřbitovy uctít památku svých blízkých mnoho lidí, ale s nimi také ti, kteří se chtějí na úkor druhých obohatit.

„Chtěli bychom občany upozornit na to, aby byli ostražití a hlídali si své osobní věci. Není vhodné ponechávat viditelně cennosti ve vozidle na sedadle, na palubní desce, ani na podlaze. Šikovnému zloději stačí chvilka a všechno z auta zmizí," uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová.

Pozor na osobní věci

Není podle ní ani vhodné ukládat osobní věci na parkovišti do zavazadlového prostoru. Zloděj může všechno pozorovat a než se lidé vrátí zpět, věci z kufru odnese. „Je také potřeba, aby si všichni hlídali kabelky i při úklidu, zdobení nebo zalévání hrobů a neměli by je odkládat na zem mimo dosah rukou," doplnila Marta Vlachová.

Policisté se budou v těchto dnech kolem hřbitovů více pohybovat, ale vyzývají i k tomu, aby lidé při podezření na poberty zatelefonovali na linku 158. „Kromě toho budeme více sledovat i řidiče. Budeme kontrolovat používání bezpečnostních pásů, ale i dodržování rychlosti a pití alkoholu před jízdou," uvedla Marta Vlachová na závěr.