„Až do druhého listopadu máme letní otevírací dobu, to znamená do osmi hodin večer. Zachováme ji i o následujícím víkendu, to znamená třetího a čtvrtého," slíbil správce hřbitova Jaroslav Vlček. Lidé se nemusí bát, že je na hřbitově někdo zamkne.

„Člověk, který to tu hlídá, areál několikrát obejde. Navíc chodí se psem, který jej upozorní na případné opozdilce," podotkl Vlček.

Nově zrekonstruované záchodky budou o Dušičkách v provozu a určitá omezení vyplývají z probíhající rekonstrukce obřadní síně, se lidí, kteří přijdou k hrobu svých blízkých, prakticky nedotknou.

Na oba následující víkendy posílil dopravce FTL i provoz linky MHD číslo 1 od nádraží ke hřbitovu. Poslední spoj pojede od hřbitova do města deset minut před osmou večer, tedy těsně před zavírací dobou.

Provoz bude největší tento a příští víkend.

Strážníci budou v permanenci

„Lidé už na hřbitovy jezdí s předstihem, největší nápor čekáme koncem příštího týdne. Na parkovištích i hřbitovech budou po celou dobu se zvýšenou intenzitou hlídkovat naši strážníci," slíbila mluvčí prostějovské městské policie Jana Adámková. Odstavená auta poblíž hřbitovů totiž právě v tomto období představují velké lákadlo pro zloděje. Na vyšší riziko krádeží upozorňuje i policie.

„Vždy se ujistěte, že na sedadlech nebo jiných odkládacích plochách nemáte viditelně odložené cenné věci, kabelky, kufříky a jiná zavazadla, mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, doklady od vozidla, peněženky nebo osobní doklady. I zdánlivě bezcenná věc může pachatele nalákat. Ani zavazadlový prostor vozidla není vhodný pro úschovu cenných věcí," varuje policejní mluvčí Tereza Štrbáková.

Pozornost zloděje může přitáhnout třeba jen svetr nebo igelitka odložená na sedadle. Škoda na rozbitém okénku nebo zámku bývá pak vyšší než hodnota ukradených věcí.

Kde parkovat?

Pozor by si měli řidiči dávat i při parkování a využívat jen značená parkoviště. Dopravnímu provozu v okolí hřbitovů budou policisté totiž věnovat velkou pozornost. V Prostějově bude motoristům k dispozici nejen parkoviště před hlavní branou, ale i spojnice s Lidickou ulicí a případně další označená místa. (pam)