Třeba na prostějovském hřbitově svítily desítky plamínků na místě posledního odpočinku Jiřího Wolkera nebo u Památníku československým letcům padlým ve II. světové válce.

„Dávám sem svíčku každý rok. Položili život za svou vlast, neměli bychom na ně zapomínat,“ nechala se slyšet Alžběta Chovancová, která se v neděli zastavila u jednoho z nejvýraznějších míst městského hřbitova.

„Jinak chodím na hrob svého manžela týden co týden. Dnes jsem přinesla věnec a květiny, ve středu, na Dušičky, už přijdu jen zapálit svíčku a zavzpomínat,“ svěřila se dvaasedmdesátiletá důchodkyně z Prostějova.

Podobně to podle správce prostějovského hřbitova Jaroslava Lišky udělali i další lidé.

„Každý rok je to trochu jiné. První návštěvníci začali jezdit minulý víkend, ale hlavní nápor se soustředil do tohoto víkendu. Předpokládám, že ten následující nedorazí už téměř nikdo,“ řekl Liška.

„Ve středu přijdou pozůstalí nejspíš jen zapálit svíčky,“ podotkl správce, který v současných dnech posiluje pořádkovou službu.

„Každý den ráno vyvážíme kontejnery s odpadky. To musíme stihnout předtím, než přijdou první lidé. Zvýšenou pozornost věnujeme také toaletám. Žádný problém jsme zatím neměli,“ dodal.

Klidnou službu mají také strážci zákona, kteří každoročně varují před nájezdy kapsářů a vykradačů aut.

„Během víkendu jsme v souvislosti s návštěvami hřbitovů neřešili na Prostějovsku ani jeden případ,“ potvrdila Prostějovskému deníku krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Přesto však policisté nabádají k opatrnosti. Upozorňují, že zloději nevyhledávají jen parkoviště, ale zaměřují se rovněž na okrádání návštěvníků na hřbitovech.