Na velký požár města vzpomíná výstava, která začala v pátek odpoledne právě v muzeu.
„Připravili jsme náznakovou expozici oné černé kuchyně, odkud se oheň rozšířil. Je to ten známý příběh o ženě, která smažila koblihy,“ uvedl Pavel Moš z muzea s tím, že k vidění je i kopie Zubalíkova obrazu, ukazujícího zkázu Prostějova v plamenech z ptačí perspektivy.
„Ve vnitřním městě tehdy vyhořelo třiapadesát domů a za hradbami dvaasedmdesát. Zničeno bylo i všech padesát devět židovských domů, kostel včetně věže, radnice či špitál,“ vyjmenoval Moš. O zázraku se odjakživa mluví v souvislosti s dřevěným křížem u kostela, který požáru odolal. Nyní je umístěn na hlavním oltáři chrámu Povýšení svatého Kříže.
V místech kde stával původně, to znamená mezi muzeem a Priorem, přitom včera v podvečer požehnali městu římskokatoličtí duchovní. Hodinu před tím si věřící mohli zajít také na mši do hlavního kostela.
„Po požehnání akci uzavřely ukázky historické a současné požární techniky. Přijely stříkačky z Hasičského muzea v Čechách pod Kosířem, ale bylo možné si prohlédnout i moderní, třicet metrů dlouhý žebřík prostějovských profesionálů,“ dodal pořadatel Pavel Moš.