Součástí výletu byla samozřejmě předváděcí akce firmy Beck International, na které prodejci za přemrštěné ceny nabízeli spotřebiče a potřeby do domácnosti.

František Kuba, který je pravidelným účastníkem nákupních zájezdů, neodolal a po sérii slev, jež mu prodejci nabídli, podepsal kupní smlouvu na tři tisíce sedm set sedmdesát korun. Za tyto peníze mu domů měli přivézt indukční plotnu, sadu hrnců a nožů a DVD přehrávač.

„Smlouvy všichni kupující podepsali a pracovníci firmy nám je vybrali a vrátili těsně před odjezdem, kdy jsme nastupovali do autobusu“ popsal Kuba průběh podepisování smluv.

Po příjezdu domů zjistil, že na smlouvě je vyplněná celá cena na bezmála čtrnáct tisíc. „A připsali do smlouvy dvacetiměsíční pronájem po sedmi stech korunách za měsíc,“ upřesnil Kuba s tím, že to ale nikomu nedokáže, protože u podpisu byl sám jen s příslušným pracovníkem. Stejně jako on dopadli další dva důchodci z Konicka.

Firmu Beck Reisen není možné kontaktovat. Na e-maily neodpovídá. Telefony měla v pondělí zapnuté, ale ani po několika desetiminutových čekání za poslechu hudby se v průběhu dne žádný operátor neozval. V úterý naopak byly telefony hluché ve všech firmách, které pod hlavičku Beck spadají.

„Lidé jsou zkrátka nepoučitelní. A dodávám k tomu tři vykřičníky,“ shrnuje situaci kolem těchto zájezdů s předváděcí akcí mluvčí Sdružení obrany spotřebitele Ivana Picková.

Každý den se na sdružení obrací několik lidí se svými stížnostmi na mělnickou firmu a jí podobné. „V dnešní době není možné, aby v republice byl důchodce, který by o praktikách těchto firem nevěděl,“ dodala Picková.

Podle ní je nejlepší obranou okamžité písemné vypovězení smlouvy dopisem s doručenkou. To udělal i napálený důchodce z Konice. „Dopis s výpovědí smlouvy jsem už odeslal,“ upřesnil a dodal: „Ale zálohu pět set korun, kterou jsem zaplatil na místě, pravděpodobně už neuvidím.“

„Firmy na těchto akcích k prodeji používají tvrdý psychologický nátlak, dokonce někdy mají i nastrčené důchodce, kteří s prodejci souhlasí a naoko si něco koupí. Tím zviklají další ke koupi,“ informovala Picková.

František Kuba tento nátlak potvrdil a dodal k tomu: „Šest hodin musíte vytrpět a odsedět si to tam.“

Podle Pickové je prvotním problémem to, že důchodci nemají vyžití a neví co s volným časem. „Za stovku se podívám na velmi zajímavá místa, kde jsem nebyl a neviděl je, tak proč bych nejel,“ uzavřel Kuba.