Jeden z kurzů, který začne koncem ledna, pořádá prostějovský kulturní klub Duha.

„Během prvního týdne od zveřejnění se nám naplnila polovina. Myslím, že dalších osm lidí se přihlásí v příštích dnech,“ uvedl jeden z organizátorů Ivan Čech. Do každého běhu se totiž může přihlásit maximálně šestnáct lidí, kvůli kapacitě počítačové učebny.

„Mezi seniory je kromě zvládnutí základní obsluhy počítače největší zájem právě o internet a komunikaci. Tedy posílání mailů a Skype, ICQ nebo jiné programy,“ uvedl vedoucí kurzů Rostislav Harenčák.

Místo nudy internet

Mezi Frekventanty se objevují i ti, kteří už překročili osmdesátku.

„Měli jsme tady například jednu paní z Klenovic. Tam se prý nic neděje, v televizi se taky není na co dívat, tak si ušetřila a každý týden k nám do Prostějova dojížděla,“ vzpomínal na jednu z účastnic kurzu Ivan Čech.

Senioři mají o zvládnutí moderní komunikace opravdový zájem.

„Jsou velice šikovní,“ pochválil své žáky Harenčák.

5 kurzů, 80 proškolených

Podobné zkušenosti mají s počítačovými kurzy pro seniory i na Cyrilometodějském gymnáziu, kde jich uspořádali již pět.

„Prošlo jím asi osm desítek lidí. Naučili se jak základní obsluhu, tak právě práci s internetem či e-mailovou poštou,“ uvedla vedoucí kurzů Taťána Ságlová.

Absolventi si nově nabyté znalosti nemohou vynachválit.

„K Vánocům jsem dostala webovou kameru. Ještě s ní pořádně neumím, ale je skvělé vidět děti, když s vámi mluví,“ pochvalovala si Marie Růžičková.

Díky internetu vyšla pamětnici i knížka

Internet stál také u zrodu unikátní knihy vzpomínek na předválečný Prostějov a život v terezínském ghettu, jejíž autorkou je nyní jedenaosmdesátiletá prostějovská rodačka Maud Beerová. Ta nyní žije v Tel Avivu.

„Když jsme připravovali vydání knihy Co oheň nespálil, naučila se její autorka pracovat s internetem. Celá práce se ohromě zrychlila a v podstatě díky tomu kniha vyšla,“ potvrdila historička Marie Dokoupilová.

Díky internetovému mostu mezi Prostějovem a Tel Avivem pak vznikla i grafická podoba knihy.