Chtějí jen finanční vyrovnání, které jim údajně po odtržení Držovic od Prostějova náleží. Prostějov ale navrhl a vyplatil Držovicím finanční vyrovnání ve výši více než čtyři a půl milionu korun. To však vedení obce odmítlo s tím, že by podle znaleckého posudku mělo dostat až osmadvacet milionů. Představitelé Prostějova nesouhlasí.

„Po odtržení Držovic od Prostějova jsme převzali pouze movitý majetek. Na účet nám sice od Prostějova přišlo něco přes čtyři a půl milionu korun, ty jsme ale zatím nevybrali, protože čekáme na další vyrovnání. Město totiž navrhlo částku, kterou zpochybňuje nezávislý znalecký posudek. Proto jsme městu předložili kompromisní návrh, kdy by nám mělo doplatit něco přes dvacet milionů korun,“ sdělila starostka Držovic. „Na tyto peníze má obec v rámci rozdělení nárok a je proto pochopitelné, že se jich nechceme vzdát,“ uvedla Kolečkářová.

Najít přijatelný kompromis bude ale složité. Někteří zástupci města o vyrovnání nechtějí ani slyšet. „Nevidím důvod, proč bychom měli Držovicím dávat další peníze. Máme svůj posudek, který hovoří jasně: čtyři a půl milionu, které obec po odtržení dostala, je dostatečné vyrovnání,“ konstatoval prostějovský místostarosta Pavel Drmola. Stejný názor má i další místostarosta Miroslav Pišťák. „Rada přesto vzala požadavek obce na vědomí a bude jej v září projednávat,“ doplnil Pišťák.

Podle právního zástupce Držovic Jany Hamplové je nutné najít shodu. „Držovice nemají žádné další požadavky, jen chtějí po rozdělení to, na co mají nárok,“ řekla Hamplová.