Přestože se starostka obce Blanka Kolečkářová v pondělí sešla s prostějovskými místostarostkami Alenou Raškovou a Ivanou Hemerkovou, o vypracování posudku se dozvěděla až ve středu u prostějovské­ho soudu.

Dva posudky?

„Náš právní posudek na základě kterého od Prostějova požadujeme devět a půl milionu korun, leží u prostějovského okresního soudu už od září. Při pondělní společné schůzce se nikdo z vedení Prostějova o nutnosti vypracování vlastního posudku nezmínil. Dozvěděli jsme se o něm až u soudu,“ netajila rozladění starostka Držovic Blanka Kolečkářová.

Zástupci Prostějova se naopak podivují, proč by jim kdokoliv měl upírat právo zjistit zda město Držovicím nějaké peníze skutečně dluží.

„Vypracování posudku je nezbytné. Potřebuji objektivní doklad, abych zastupitelstvu mohl případně podat návrh na možné mimosoudní vyrovnání,“ vysvětlil starosta města Miroslav Pišťák.

Proč až teď?

Proč se Prostějov k vypracování vlastního posudku odhodlal až nyní?

„Při dělení majetku jsme postupovali v intencích metodiky Olomouckého kraje. K vypracování vlastního posudku jsme přistoupili až na základě jednání posledního prostějovského zastupitelstva. O mimosoudním vyrovnání však zastupitelstvo dosud v žádném případě nerozhodlo,“ zdůraznil prostějovský starosta. Právě s tím však Držovice na základě pondělního setkání s prostějovskými místostarostkami Ivanou Hemerkovou a Alenou Raškovou zřejmě předběžně počítaly.

Před soudem

„Musím potvrdit, že dojem z jednání s místostarostkami města a pak pocit z vystupování právní zástupkyně města Prostějov u soudu byl přinejmenším rozporuplný,“ vyjádřila se Jana Zwyrtek Hamplová, právní zástupkyně Držovic. Nelíbila se jí snaha posunout jednání na jiný termín a zpochybňování posudku obce Držovice.

„Takové věci se po zahájení jednání o smíru nedělají. Je však možné, že zástupci města neměly dostatečné množství informací,“ konstatovala advokátka.

Pro koho bude únor vítězný?

Zástupci Držovic a Prostějova se u soudu opět sejdou 4. února. Zda to bude naposledy a jednání se ze soudu přesune na radnice, o tom rozhodne jednání prostějovského zastupitelstva v úterý 21. prosince.

„Do té doby bych cokoliv z připravovaného posudku nerad zveřejňoval,“ poznamenal Miroslav Pišťák.

Držovice se obávají, že s nimi Prostějov nehraje čistou hru. „Vyšli jsme vstříc odročením soudu, a proto právem očekáváme korektní jednání. Vždyť soud už mohl rozhodovat,“ posteskla si Kolečkářová.

Nároky Držovic na město Prostějov měly podle starostky vzniknout po jejich odtržení v roce 2006. Obec tehdy dostala od města majetek v hodnotě zhruba 80 milionů korun, přičemž nejcennější byly pozemky a budovy. Vedení Držovic ovšem považovalo majetkové vyrovnání za nedostatečné.