„Makovice jsou sezónní drogou. Jsou lehce dostupné, používají se jako náhrada jiných drog a narkomani za ni nemusí platit,“ sčítá pozitiva z pohledu klientů prostějovského K-centra terénní pracovník David Bezdomnikov, který za mnohem větší problém na Prostějovsku považuje pervitin.

Pracovník centra, které se snaží snižovat rizika spojená s užíváním nealkoholových drog, říká, že lidé, kteří navštěvují jejich středisko, drogu vyrobenou z makovic obvykle nekouří, ale aplikují si ji do žil.

„Co znám pár takových případů, tak už mají makovice sklizené a tudíž po sezoně,“ tvrdí Bezdomnikov. „Rizika jsou úplně stejná jako u jiných opiátů,“ varuje pracovník K-centra.

Že jedinců, kteří užívají tuto drogu, není jako máku, potvrzuje i Alena Slavotínková, tisková mluvčí prostějovských policistů.

„Žádný případ zneužití drogy z makovic nebo poškození makových polí nemáme letos nahlášený,“ konstatovala mluvčí. „Sám jsem mák kouřil, ale jen mě z toho bolela hlava,“ nedoporučuje experimenty Martin z Prostějova.

Zdá se, že na polích není problém se k máku dostat. To popírá zemědělec Milan Šebesta z Měrovic na Hané. „Nejsem jediný, kdo si svá pole hlídá. Když mi teď lidé chodili na hrách, hnal jsem je,“nechal se slyšet Šebesta. Jak poznamenal, mák se bude sklízet zhruba za tři týdny.