Vedoucí městského odboru školství a kultury František Říha je v důchodovém věku a prostějovský místostarosta Pavel Drmola na odchodu z regionální politiky.

Nedostal se na kandidátku ODS do podzimních komunálních voleb a hledá si práci.

Dali si snad místní dohromady jen Říhův věk a Drmolovo loučení se s místostaros­továním? Nebo se žert z ranku komunální satiry zakládá na pravdivé informaci, která unikla z kuloárů prostějovské radnice?

Na dotaz, zda bude působit jako šéf městského školství, reagoval Pavel Drmola takto: „Kam půjdu, to je moje věc. Proč bych vám měl vyvracet, že budu působit ve funkci vedoucího odboru školství a kultury?“

Podotkl, že pracovní uplatnění si shání na různých místech.

Představený odboru František Říha potvrdil, že jako šéf odboru skončí, ale podstatnou část příštího roku by chtěl ve funkci vedoucího odboru školství setrvat.

Podle svých slov se ujal funkce v dobách, kdy ještě nebylo potřeba vítězit ve výběrových řízeních.

„Pracoval jsem jako ředitel školy a zastupitelé mě několik měsíců přemlouvali, abych se vedoucím prostějovského odboru školství stal. Nakonec jsem svolil,“ popsal Říha.

Míní, že na postu, který zastává, může bez problémů působit jen člověk, který pracoval ve školství. „Nezbytně by měl mít i znalost specifické legislativy, která platí jak v městské tak státní správě,“ vysvětlil.

Pavel Drmola ve svém životopise, který si lze přečíst na webových stránkách města, praxi ve školství neuvádí. Vystudoval vysokou školu elektrotechnického směru v Liptovském Mikuláši a poté pracoval v oblasti informačních technologií.

Tajemník prostějovské radnice Lubomír Baláš upozornil, že věk není podle platných zákonů důvodem k tomu, aby zaměstnavatel s pracovníkem ukončil pracovní poměr.

Pokud se bude chtít František Říha s úřadem rozloučit, učiní tak s největší pravděpodobností dohodou. Město pak rozhodne o jeho odvolání z funkce, a na uvolněný post vypíše výběrové řízení, jehož vítěze pak jmenuje do funkce tajemník úřadu.

Na prostějovském odboru školství a kultury působí místostarostova manželka Martina Drmolová. Pracuje jako produkční, programový a kulturně výchovný pracovník. Vítá kupříkladu nové občánky, podílí se na organizaci Wolkrova Prostějova a Prostějovského léta.

Pokud by se Drmola stal šéfem školství, byl by přímým nadřízeným své ženy. Dosud ji řídil pouze nepřímo, a to jako místostarosta, který má na starosti kulturní záležitosti.