Pobírali desítky tisíc měsíčně, nakupovali, zadlužili se. Uchytil v majetkovém přiznání za rok 2009 uvedl, že jeho závazky činí zhruba 1,5 milionu korun. Drmola v tomto období dlužil přibližně 2,7 milionu korun.

Odstupné, které dostanou po ukončení působení na radnici bude pět měsíčních platů. Půjde o zhruba dvě stě tisíc korun. Z této sumy dluhy nesrovnají.

Shánějí si už slušně placenou práci?

„Uplatnění si hledám,“ sdělil Pavel Drmola, který má vysokoškolské vzdělání elektrotechnického směru.

Přiblížil, že se před příchodem na radnici působil jako živnostník. Nabízel konzultantské služby v oblasti informačních technologií.

„Zda-li se k tomuto oboru vrátím, to zatím nevím. Bude záležet na pracovních nabídkách,“ sdělil Drmola. Vysoká hypotéka ho nijak neděsí. „Finance lze řešit,“ prohlásil.

Vlastimil Uchytil se vyučil zedníkem. Poté vystudoval na Střední průmyslové škole stavební v Ostravě, kde absolvoval i Pedagogickou fakultu. Působil jako specialista na osobní finance v bance. Pavel Drmola

„Práci si hledám. Uvidím, co se mi naskytne,“ nechal se slyšet. Ke splácení své hypotéky poznamenal:

„Nějaké úspory mám. Budu se chovat zodpovědně, abych dostál svým závazkům.“

Jaké mají šance na trhu práce?

Adolf Tomandl, mluvčí Úřadu práce Prostějov, hodnotí šance na trhu práce pro specialistu na finance:

„V oblasti finančního poradenství a pojišťovnictví jsou nabídky zaměstnání poměrně četné. Mohu však jen těžko soudit, zda budou pro zájemce atraktivní.“

K odborníkovi se zaměřením na informační technologie pak podotkl, že je to z pohledu uplatnění se v zaměstnání snad vůbec nejlepší vysokoškolský obor.

„Těžko ale soudit, zda takový specialista najde práci v Prostějově. Možná začne působit v Olomouci,“ konstatoval Tomandl.

Kolik zřejmě splácí?

Prostějovský finanční poradce Jiří Dostál orientačně spočítal, že při hypotečním úvěru ve výši 1,5 milionu korun může činit splátka zhruba deset tisíc korun měsíčně po dobu dvaceti roků.

Hypoteční úvěr na 2,7 milionu korun si pak za stejné údobí vyžádá téměř osmnáctitisícové splátky.