Radnice si nechala udělat mykologický průzkum, který zjistil celkový rozsah napadení.

„Na jednom odebraném vzorku byly dřevokazné houby čeledi chorošovitých a na druhém dřevokazné houby čeledi konioforovitých a chorošovitých," upřesnila mediální referentka prostějovské radnice Anna Kajlíková.

Dřevomorka a hniloba zničily osmdesát metrů čtverečních podlah ve druhém patře budovy.

„Při opravě podlah budeme muset odstranit veškeré dřevo, které je napadené dřevokaznou houbou a červotočem. Také bude nutné provést nově násyp pod podlahou, abychom měli jistotu, že jsme části dřevokazné houby a napadeného dřeva odstranili. Protože hrozí riziko přenosu dřevokazných hub do nové konstrukce, doporučují nám odborníci demontovat a vyměnit dřevěné prvky podlahy obou zasažených místností," uvedl náměstek primátora Zdeněk Fišer.

Překvapený ředitel

Stav podlah byl překvapením i pro ředitele muzea Daniela Zádrapku.

„Nečekali jsme to. Po odkrytí starých parket jsme zjistili, že dřevo je ztrouchnivělé a část se dala lehce odchlípnout," vyjádřil se už dříve.

Podle odborníků by město mělo sledovat stav podlah i v jiných výtvarných sálech.

„Zpracovatelé posudku nám doporučili, abychom sledovali pevnost a případné deformace nášlapných vrstev podlah i v ostatních místnostech druhého nadzemního podlaží, které v současné době slouží muzejním nebo galerijním účelům. Pokud zjistíme změny pevnosti či deformací, provedeme mykologický průzkum a podle potřeby opravy podlahových konstrukcí těchto míst," doplnil Zdeněk Fišer.

Na provedení odborného průzkumu radní již v červnu schválili dvacet tisíc korun, na projektovou dokumentaci plánované opravy staré radnice půjde 65 tisíc korun. O její vypracování se postará firma z Přerova.

„Oslovili jsme pět uchazečů, z toho dva nám zaslali cenovou nabídku. Společnost z Přerova byla nejlevnější," uvedl Zdeněk Fišer.