„Lidé, kteří si staví vlastní bydlení, začínají nově vytápět dům krbem na dřevo a plyn nebo elektřinu používají pouze k přitápění,“ uvedl Pavel Hradil z prostějovské firmy, která se zabývá instalací krbů a kamen.

„Takovým způsobem šetří peníze, protože dřevo je stále nejlevnějším palivem,“ vysvětlil kamnař. Jak doplnil, zájemci o kamna na dřevo se nepatrně víc rekrutují z venkova. „Je to především kvůli blízkosti lesa,“ poznamenal Hradil s tím, že v dnešní době už však zdaleka nejsou výjimečné případy, kdy topí dřevem i lidé přímo ve městě, například v Prostějově.

Odběr dřeva na otop se letos zvedl třeba prodejci Zdeňkovi Leharovi z Přemyslovic. Oproti loňskému roku odhadl nárůst zájmu o toto palivo asi o dvacet procent. „Myslím si, že dřeva budu časem prodávat ještě víc, Strana zelených prosazuje další zdražení uhlí,“ zauvažoval prodejce.

„K uhlí se vracet nechci, je dražší než dřevo,“ prohlásil Pavel Topolánský, který žije poblíž Zdětína. „Plyn v domě zavedený mám, ale pokud to půjde, budu topit dřevem. Ušetřím tak asi dvě třetiny nákladů,“ podotkl starší muž. „Samozřejmě topení dřevem je spojené s řezáním polen a s přikládáním do kamen, ale uspořené peníze mi za to stojí,“ konstatoval Topolánský.

Trend topení dřevem potvrdili i oslovení starostové obcí. „Ve Vícově se topí především dřevem,“ reagovala na dotaz Deníku vícovská starostka Jana Rozsívalová. „Asi osmdesát procent domácností v Hluchově je připojeno na plyn, ale ti, kdo byli růstem jeho ceny přinuceni zvolit jiný způsob vytápění, používají vesměs dřevo,“ informoval zase starosta obce Oldřich Dospiva.