„Dostali jsme na patnáctého září ohlášení pochodu proti kriminalitě s předpokládanou účastí asi třiceti osob. S oznamovatelem jsem udělala pohovor, tam jsem se dozvěděla, že nikdy nic podobného neorganizoval a nevyskytl se ani žádný důvod, proč pochod zamítnout," uvedla včera dřevnovická starostka Bohumila Charvátová.

Při akci nahlášené od šesti do dvaadvaceti hodin tak mají protestující projít celou obcí včetně lokality Útěky, kde bydlí tři zdejší romské rodiny. Pochod by měl skončit na fotbalovém hřišti proslovy.

„Původně je chtěli mít u pomníku, ale to jsme nepovolili, protože je to na křižovatce a snadno by tam mohl někdo přijít k úrazu," vysvětlila starostka.

Podle shromažďovacího zákona tak do tří dnů získali organizátoři možnost pochod pořádat.

Podle informací Deníku je svolavatelem místní občan Aleš Badinka. Potud by mělo být vše podle zákona.

Při pohledu na internet však celá věc vypadá poněkud jinak. Na Facebooku totiž uživatel, který si dal přezdívku Vesnicke buran, zve na „pochod proti cikanskemu teroru", který se má konat v Dřevnovicích od 13 do 16 hodin.

Na stránce se to jen hemží radikálními protiromskými prohlášeními a hesly odkazujícími na nacismus a rasismus.

„Po těchto informacích jsem se znovu obrátila na policii a tam mi řekli, že už tuto akci mají podchycenou a zabývají se jí. Zřejmě ještě svoláme pracovní poradu zastupitelů a já sama půdu vedle pochodu. Pokud bude něco v nepořádku, tak akci na místě zruším," prohlásila starostka Charvátová.

Účast přislíbilo na Facebooku do včerejšího dne téměř sto třicet lidí a přes sto šedesát jich účast zvažuje. Pozvánku pak dostaly více než dva tisíce uživatelů sítě.

Čunkovo dědictví

Podle reakcí se většina z nich na pochod těší.

„Transparenty povoleny? :).." ptá se Martin Přidal. „Jasně… Ne politika ale at jde naše vláda někam..klidně, stejně nám to asi polmeni prolustrujou.­.samozdřejmě žádný zakázaný věci..a že jich poslední dobou je ..ozubené kolečka, W.P. Národní odpor, Evropo povstaň,18–88 atd," odpovídá Vlastimil Konečný, podle svého profilu volič DSSS.

„To bych to dělal na nic, nemyslis? :D „Stop černému rasismu" není až tak „rasistické" že? :)," odpovídá Martin Přidal z Mořic. „Je to v normě, české a moravské vlajky sebou. Ty snad projdou!!" kontruje Konečný.

Ozvaly se však i hlasy místních.

„Lidi, je vás tolik, že se tam na ty „Útěky" ani nevlezete :D Ale jen co se cigáni o tom dozví, zdrhnou, nebudou tu," upozorňuje Andrea Mlčoušková Hanáková.

Uživateli s přezdívkou Itty Odium se nelíbí, že na stejný den je plánována podobná akce ve Varnsdorfu. Láká jej, že tam bude i koncert. V Dřevnovicích se zřejmě patnáctého září budou muset obejít bez něj.

Dřevnovice a nedaleké Dobromilice jsou obce na Prostějovsku, kde v posledních měsících vzrostlo napětí mezi místními a přistěhovalými Romy. Do obce s necelými pěti stovkami obyvatel vystěhoval dvacetičlennou rodinu Ščukových před několika lety tehdejší vsetínský starosta Jiří Čunek.

„Problém je ten, že oni tady být nechtějí. Vystěhováním jim zpřetrhali všechny vazby a s obcí se pořádně nesžili," říká starostka Dřevnovic Bohumila Charvátová.