Hana Burešová ze Ptení upozorňuje soudce, že jí Javořice dluží necelých sedmdesát tisíc korun, Václav Dufek z Prostějova přihlásil pohledávku ve výši téměř devadesáti tisíc korun. Proč se zatím o mzdy přihlásili jen dva z více než dvou set propuštěných zaměstnanců?

„Že se mám možnost hlásit o peníze u krajského soudu? To mi říkáte novinu,“ přiznal Antonín Racl ze Suchdola, kterému Javořice dluží na mzdách a odstupném téměř devadesát tisíc korun.

Únorové schůzky s vedením podniku, kde ředitel Javořice oznámil, že podnik nejspíš čeká konkurz, se Racl nezúčastnil.

„Kdyby se tam však mluvilo o tom, že se můžeme s pohledávkami obracet na soud, dřívější kolegové by mi to jistě řekli,“ vyjádřil se Racl. Zdůraznil, že pohledávku teď u soudu jistě přihlásí.

Ředitel Javořice Jan Vařeka v pondělívysvětlil: „Dlouho jsme se domnívali, že se nám podaří insolvenci odrazit. Teď je jasné, že neuspějeme. Proto nejspíš už příští týden znovu sezveme všechny naše bývalé zaměstnance a s přihláškami pohledávek jim pomůžeme.“

Odborníci však doporučují, aby lidé s přihláškami nemeškali a pro bližší informace a formuláře odkazují na webové stránky insolvencni-zakon.cz.

Pila je zavřená už zhruba patnáct měsíců. Podle Vařeky za tím stojí především komplikované vztahy s firmou Lesy České republiky, kvůli nimž měla společnost v likvidaci CE WOOD, pod níž Javořice patří, přijít údajně o čtyři miliardy korun. Na zavření Javořice se však podepsala i hospodářská krize a nezájem o dřevo na světových trzích.

Podnik propustil svých více než dvě stě pracovníků k loňskému září. Zůstal jim dlužen na mzdách i odstupném. Kdyby bylo na pilu vyhlášeno insolvenčí řízení už tehdy, mohl dluhy vůči pracovníkům hradit úřad práce. Vařeka ale věřil, že se podnik prodá v aukci a právě z jejího výtěžku zaměstnancům zaplatí.

Javořice měla jít poprvé do dražby v listopadu loňského roku. Aukce byla ale odložena. „Někdo se ji pokoušel zdiskreditovat,“ komentoval Jan Vařeka.

Aukce k prodeji nevedla

Nový termín aukce byl stanoven na osmnáctý leden letošního roku. Pilu tehdy v brněnském hotelu Voroněž vydražil za půl miliardy korun olomoucký právník Petr Dítě pro anonymního kupce. Ten se ale prý nakonec rozhodl, že v České republice v dřevařském průmyslu podnikat nebude.

„Poškodilo nás, že krátce před vypršením termínu zaplacení půl miliardy korun za vydraženou pilu, byl na podnik podán insolvenční návrh,“ posteskl si Vařeka. Míní však, že všechno zlé je pro něco dobré: „V konkurzu bude cena pily nižší než pět set milionů korun. Věřím, že právě to, spolu se zkušenostmi a kontakty, které máme, investora přiláká.“ Ředitel Javořice předpokládá, že se o budoucnosti pily rozhodne v řádech měsíců.

„Bylo by skvělé, kdyby se pila rozběhla. V obci je teď každý pátý člověk bez práce,“ vyjádřil se před nedávnem starosta Ptení Jiří Porteš. Zdůraznil však, že žádné informace o tom, že by pila mohla začít znovu fungovat, nemá.