„Počty poštolek a káňat rostou. K vidění je i víc sokolů, rarohů i orlů,“ informoval přerovský ornitolog Jiljí Sitko. Zdůvodnil to především tím, že příroda je čistší.

„Dravce již tolik neohrožují zbytky jedovatého insekticidu DDT, kvůli kterému se jim nemohla rodit mláďata,“ vysvětlil. Jed DDT poškozoval ptačí vejce, jejich skořápka byla příliš tenká.

Dravcům svědčí nejen méně jedů v přírodě, ale i důsledná péče. Pro dravé ptáky budují odborníci „berličky“ v polích. „Na nich pak dravci sedí. V remízcích pak mají možnost hnízdit v zavěšených, obvykle plastových hnízdech,“ spočítal opatření pro podporu počtu dravců Sitko.

Návnady používané zemědělci proti hlodavcům nemohou při důsledné aplikaci ptáky nijak ohrozit. „Kladou se přímo do děr, kde pak myši umírají,“ popsal ornitolog. Nehrozí tedy, aby dravý pták zaútočil na pomalou, přiotrávenou myš, spolkl ji a jed by ohrozil i jeho.

Je však zřejmé, že na Prostějovsku má tento způsob aplikace jedů své limity. „Nemůžeme sehnat brigádníky, aby naše rozlehlé plochy obešli s návnadami. Používáme tedy rozmetadlo,“ řekl Vladimír Sehnal, jednatel zemědělské společnosti ROLS Lešany.

Ke kritickému přemnožení hlodavců, které by si žádalo výše uvedený zásah, však dochází tak jednou za čtyři až pět let.

„Ani si nevzpomenu, kdy jsme měli s hlodavci na polích nějaké větší problémy,“ krčí Sehnal rameny s tím, že vždy při aplikaci návnad postupují podle daných zásad.

Návnady na hlodavce nejsou nijak levné. „Přišly by nás odhadem na statisíce,“ poznamenal jednatel lešanské zemědělské společnosti.