Několik novinek čeká od této neděle cestující na železnici. Právě 9. prosince vstoupí v platnost nový jízdní řád. Podstatných změn dozná také ceník Českých drah. Zákazníci drah budou nově platit přesně podle počtu ujetých kilometrů. Ruší se tak dosud platná tarifní pásma.

Nový jízdní řád bude více vyhovovat potřebám lidí z některých částí regionu. Například lidé z Konicka si často stěžovali na izolovanost regionu. Studenti ale i zaměstnanci se obtížně dostávali do škol a do práce, ostatní za příbuznými či kulturou. Od neděle budou mít dojíždění snazší.

„Hrozilo, že lidem z Konicka například ujede rychlík do Brna. V Prostějově měl totiž čekat pouhých pár minut na vlak z Chornic, který jede přes Konici a Kostelec na Hané. Další rychlík měl potom jet až za dvě hodiny,“ uvedl Vlastimil Čiháček z Konice, který byl jedním z organizátorů petice za změny v časech odjezdů vlaků. Potěšilo ho, že České dráhy vyšly lidem z tohoto regionu vstříc.

„Od neděle dochází k obnovení přestupů vlaků na některé přímé rychlíky z Prostějova do Brna a rozšíří se i možnost využít přestupy na osobní vlaky do Nezamyslic a dál do Brna a Přerova,“ konstatoval Čiháček.

„Snažili jsme se, aby doprava byla co nejvíc stabilizovaná,“ uvedl Jaroslav Tomík, vedoucí oddělení veřejné dopravy Olomouckého kraje. Dodal, že dráhy v novém jízdním řádu zkrátily intervaly taktové dopravy.

„Nemá smysl čekat patnáct minut na přípojný vlak, když další jede za půl hodiny,“ vysvětlil Tomík. Jak doplnil mluvčí kraje Tomáš Kocych, hejtmanství má ze zákona povinnost zajistit základní dopravní obslužnost. Tedy to, aby se lidé ve všedních dnech dostali do zaměstnání, k lékaři a žáci do škol.
Změní se také ceny jízdenek. Zatímco teď platí pasažér za obyčejnou jízdenku na vlak z Prostějova do Olomouce osmadvacet korun, od neděle to bude o tři koruny více. Do Brna se cena zvýší z osmadevadesáti korun na sto čtyři koruny. „Cestujících, kteří jezdí za obyčejné jízdné, jsou ovšem pouhá čtyři procenta,“ říká mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Jak mluvčí doplnil, zbytek pasažérů využívá skupinové či zpáteční slevy nebo má nejrůznější zákaznické karty, na které mají nárok na slevu jízdného. „Nejrozšířenější aplikace In-zákazník stojí i nadále na tři roky šest set korun,“ poznamenal Kubala. Díky této kartě její držitel získává čtvrtinovou slevu nejen na obyčejné, ale i zpáteční jízdné, také na traťové i síťové jízdenky.

Dráhy dbají od neděle také ve vyšší míře o zdraví svých cestujících. Od devátého prosince budou totiž všechny vagony Českých drah nekuřácké.