Úbytek dětí likviduje vesnické školy. Kvůli nízkému počtu žáků přestane od září fungovat odloučené pracoviště pro druhý stupeň Základní školy Plumlov v Drahanech. O děti se nyní budou přetahovat školy v Protivanově a v Plumlově. S každým dítětem totiž získají peníze. Jde o částku minimálně pět tisíc korun na žáka za rok.

Oslovit přes tři desítky rodičů, jejichž děti budou muset od příštího školního roku místo do Drahan dojíždět jinam, hodlají ředitelé základních škol v Protivanově i v Plumlově.

„Jsme schopni umístit všechny žáky, aniž bychom naplnili maximální kapacitu tříd,“ uvedl ředitel školy v Protivanově Josef Sedláček s tím, že podle počtu nových dětí by k nim mohli přejít i učitelé. „Kdyby k nám přešly všechny děti, mohly bychom přijmout dva učitele. Nelépe s aprobací chemie, zeměpis, tělocvik chlapců,“ dodal Sedláček.

Protivanov argumentuje menší vzdáleností, Plumlov zase spádností a častějším dopravním spojením. „Chceme dát rodičům vědět, že osm kilometrů od Drahan existuje pro žáky druhého stupně stejně kvalitní škola,“ poznamenal starosta Protivanova Karel Trnečka.

Už teď dojíždí do Protivanova na první stupeň 19 dětí z Nivy, Bousína a Otinovse. Možnost vrátit se po vyučování domů mají v poledne a okolo třetí hodiny. „Stát a kraje dávají od základního školství ruce pryč a nechávají obce, aby si věci řešily mezi sebou. Tržní hospodářství by se do školství zavádět nemělo,“ vyjádřil svůj názor Trnečka.

Rodiče dětí starších deseti let mají na rozmyšlenou přes půl roku. Žádná závazná norma pro to, do které školy jejich děti nastoupí, neexistuje. Výjimka platí pouze u prvňáčků.

Odloučené pracoviště druhého stupně Základní školy Plumlov funguje v Drahanech dva roky a zdejší žáci jsou s Plumlovem svázáni například pořádáním společných akcí. „Pozvala jsem starosty všech jedenácti obcí, odkud k nám děti dojíždějí, i starosty Nivy, Bousína a Otinovse, aby se seznámili s prostředím a nabídkou školy. Za předpokladu, že by do Plumlova přešlo všech třiatřicet žáků druhého stupně, mohli by k nám přejít tři ze současných šesti učitelů,“ poznamenala ředitelka plumlovské školy Dagmar Zapletalová. Dodala přitom, že jeden z pedagogů dosáhne letos na podzim důchodového věku, takže z organizačních důvodů by výpověď obdrželi pouze dva učitelé.

„Jako obci je nám z hlediska příspěvku na žáka jedno, komu budeme peníze posílat. Děti jsou ale zvyklé na své učitele a o některé přijdou. Záleží na rodičích, aby zvážili, co je výhodné pro jejich děti,“ komentoval situaci, která rozehrála boj o žáky, starosta Drahan Milan Marek.

Přečtěte si také: