Sloup s vrtulí, který by pokryl spotřebu asi čtyř tisíc lidí denně, bude však dál dodávat elektřinu do sítě EONu. Lidé, kterých je v obci pět set třicet, si ji potom koupí za cenu, kterou jim určí tato energetická firma. Jinou možnost ze zákona nemají.

Z každé kilowatthodiny, kterou by vyrobila elektrárna v majetku obce, by však do obecní kasy cinkly podle informací firmy Eldaco dvě koruny padesát. Bylo by to na přilepšenou, protože za každou dosud stojící elektrárnu platí vlastník větrníků obci paušál sto až dvě stě tisíc korun ročně. Dosvědčil to mimo jiné Zdeněk Rada, starosta Otinovse, kde má vyrůst sedm nových stožárů s vrtulemi.

„Každý obnovitelný zdroj elektrické energie je v režimu zákona o podpoře elektřiny z obnovitelných zdrojů a z něho vyplývá, že zdroj musí dodávat elektřinu do sítě té soustavy, která v místě je. Na Drahanech tedy EONu,“ uvedla Iva Šťastná z firmy Eldaco, která uvažuje o rozšíření počtu větrníků na kopcích Drahanské vrchoviny.

„Pět nových elektráren u naší obce je teprve v jednání, pro jejich stavbu bude potřeba vybudovat novou síť a rozvodnu,“ informoval starosta Drahan Milan Marek.

Výroba energie ze slunce, větru a vody závisí na stálosti přírodních podmínek. Proto není tak spolehlivá. „Energie z obnovitelných zdrojů nemusí dodržovat harmonogram dodávek,“ informovala Šťastná. Jak však podotkla, na Drahanech vrtule nestály ani jediný den, točily se pořád.

Jednatelka firmy popřela informace o tom, že by energie, vyrobená větrníky měla na trhu nějaké výhody. „Větrné elektrárny nejsou dotované státem,“ poznamenala s tím, že kilowatthodina vyrobená větrnou elektrárnou stojí EON asi dvě koruny padesát, uhlí je o korunu levnější a energie z jádra dokonce o korunu padesát. EON potom dodává lidem elektřinu zhruba za tři koruny šedesát.