Základní a mateřská škola Čechy pod Kosířem ve spolupráci se Sokolem a Obecním úřadem v Čechách uspořádala již pátý ročník závodu ve vypouštění draka. Porota složená z místních učitelek hodnotila výšku, dobu v povětří, ale také třeba nápaditost.

„K drakiádě jsme měli v mateřské škole motivační týden, kdy děti vyráběly draka, takové ty jednodušší, jinak to necháváme na rodičích. Ale všimla jsem si, tedy zatím, že jsou zde většinou draci kupovaní," zhodnotila situaci ředitelka školy Iveta Slámová. Na drakiádě skutečně již nebyl k vidění ručně vyráběný drak.

„Ručně vyráběný drak by tak nevyletěl. Je to lepší ho koupit," vysvětlil jeden tatínek, proč se synem nevyráběl draka. Na sobotní akci přišel i Adámek s maminkou, jehož drak poletoval v úctyhodné výšce: „Předloni jsme vyhráli. Ten letošní drak je kupovaný, není nový, ale vydrží hodně. Nejdůležitější je počkat si a nabrat ten správný vítr," vysvětlila Adámkova máma, jak dostat draka do výšky.

Vypustit draka došla také Eliška s prarodiči a kamarádkou Anetou: „Líbí se mi tady. Účastním se už podruhé. Draka mám ale taky koupeného," ukázala na draka, kterého se pokoušela vyzvednout do oblak společně s dědečkem.

Zkrátka nepřišli ani rodiče přítomných dětí nebo kdejaký návštěvník. Ochutnat jste mohli za doprovodu moderátora Ládi Sovjeta Ruse ze čtyř druhů piva Litovel nebo si pochutnat na mastných dobrotách z udírny. A pokud jste se vešli do váhy sto kilo, nebyl problém zahopsat si ve skákacím hradu, který k této příležitosti poskytla Poštovní spořitelna. Kdo nevyhrál v drakiádě, mohl také zkusit štěstí v tombole, kdy lístek za pouhé tři koruny dětem přinesl užitečnou drobnost v podobě pexesa, pastelek či psací potřeby.

Výroba draka ve tvaru diamantu – značka jednoduše…

Potřebujete: 1) střihový papír (průsvitný), nebo igelit – kus o velikosti 100×75 mm 2) lepicí pásku 3) provázek (silonové lanko) 4) mašličky na ocas z krepového papíru nebo barevných sáčků 5) 2 dřevěné nosníky o průměru 4×4 milimetrů 6)lepidlo Herkules

(Nástroje: nůžky, tužka, pilka, pastelky nebo vodové barvy, černý fix)

- Nařežeme jeden nosník na délku 750 milimetrů, druhý na šířku 600 milimetrů.
- Nosníky překřižte ve dvou třetinách svislého nosníku. Svažte nosníky provázkem v překřížení pevně k sobě a zakápněte lepidlem. Všechny spoje mají pravý úhel!
- Na všech koncích lišt proveďte pilkou zářez, aby provázek neklouzal.
- Kolem konstrukce natáhněte provázek. Provázek neutahujte.
- Položte konstrukci na papír, kterým budete draka potahovat. Obkreslete konstrukci, s přinecháním 2 cm po obvodu. Vystřihněte podle nakreslených čar.
- Rohy zastřihněte, aby nepřekážely při potahování.
- Přehněte přinechané okraje přes provázek a zalepte. Použít můžete lepicí pásku nebo lepidlo.
- Nakreslete nebo nalepte drakovi obličej. Kreativitě se meze nekladou!
- Připravte si dva provázky, jeden delší, druhý kratší. Provázky musí přesahovat délku latěk.
- Kratší provázek přivažte ke koncům kratší laťky z líce, delší ke koncům delší laťky.
vChyťte oba provázky, zjistíte, kde se překrývají. Bod spojte, a přidělejte k němu vodící provázek namotaný na cívce (i na klacíku apod.)
vPřidělejte drakovy ocas vyrobený z provázku s navázanými mašličkami z krepového papíru. (Ocas nesmí být moc těžký, měl by být delší dva a půl krát než drak).
- Vyrobit draka z papíru je možná složitější než vyrobit draka kupříkladu po sobotním fotbalovém zápase, ale svým dětem určitě uděláte více radost s drakem papírovým, milí pánové!

(Mrknout můžete také na www.skolnisvet.cz)