„Kmen měla vyhnilý, protože ji napadla dřevokazná houba ohňovec,“ vysvětlil důvod zákroku Josef Jankůj, šéf péče o městskou zeleň ze společnosti .A.S.A. Prostějov. Podotkl, že zahradníci se pustili do práce na základě rozhodnutí úředníků městského odboru životního prostředí, kterému předcházel odborný posudek zdravotního stavu stromu.

Zmíněná vrba není první, do jejíhož kmene se v katastru města zakously pily. „Spousta těchto stromů je, či před nedávnem byla ve stádiu dožití. Některé se proto už skácely, jiné podstoupily radikální řez. S ním si ale vrby snadno poradí a znovu pěkně obrostou,“ ujistil Jankůj.

Vrby jsou známé tím, že rychle rostou, ale současně i stárnou. Jsou křehké a náchylné k houbovým chorobám. Jejich obrovité větve se tak často lámou a hrozí zraněními.

To se ostatně přihodilo minulý rok v prostějovských Kolářových sadech, kde odlomená větev těžce poranila procházející chodkyni. Mladá žena skončila v srpnu s frakturou lebky v prostějovské nemocnici.

Případem se zabývali také prostějovští policisté. Na pomoc si přizvali odborníka, který měl posoudit, zda bylo možné pád větve, jež se ulomila za silného větru, ze strany správce zeleně, jímž je právě společnost .A.S.A., předvídat.

„Případ je stále ve stádiu prověřování, doposud nebylo nikomu sděleno žádné obvinění,“ informovala tisková mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková.

Zanevřou snad po této hrozivé nehodě prostějovští zahradníci na smuteční vrby? „Ne, budeme dosazovat nové. Tento strom je totiž svým habitem nenahraditelný,“ reagoval Josef Jankůj z .A.S.A. Prostějov.