„S rodiči jsme jezdili do kempu. Kolikrát i na víkend na přehradu, ale s manželem a dětmi zamíříme raději třeba do Chorvatska,“ prohlásila Pavlína Jelínková z Konicka.

I v zahraničí ji však, stejně jako mnoho dalších turistů, neláká chatka se sprchami pod kopcem a záchody přes cestu.

„Zrovna včera jsem se domlouvala s jednou paní, že už nechce pod stan ani do chatky. Chtěla takzvaný mobil home, tedy chatku se sociálním zařízením,“ uvedla majitelka prostějovské cestovní agentury Amima Štěpánka Růžičková. Její klientka však chtěla také jet k moři.

„Pro lidi hraje roli už jen cena dopravy, protože týdenní pobyt v Chorvatsku vyjde v nabídce Last Minute i na dva tisíce korun,“ prohlásila Růžičková. Tuzemský zájezd pro nikoho ze svých zákazníků ještě neorganizovala.

Lidé se s takovými požadavky na cestovky ani neobracejí. Spíš si najdou něco na internetu a domluví se s majitelem sami. Kempy si pak vybírají podle komfortu, který jim nabízí. Samozřejmostí se už stává internetové připojení, bazén s vyhřívanou vodou či zařízení pro různé sporty.

Baldovec je o skok napřed

Jediným podobným zařízením, které poskytuje podobné služby, je na Prostějovsku Camping Baldovec. Návštěvníci zde najdou nejen bazén, horolezeckou stěnu nebo hřiště pro různé sporty, ale také třeba i wellness centrum. Zde si na úbytek klientů nestěžují.

„Vzhledem k tomu, že nabízíme opravdu komplexní služby, je ten zájem stálý,“ popsal situaci manažer Mirko Marcín.

Žralok teď láká jen na srazy

Pokud nemá provozovatel kempu možnost či chuť investovat do rekreačních lákadel, musí se spolehnout na různá setkání či srazy, případně školní výlety. Tak je tomu nyní třeba v plumlovském Autokempu Žralok. Ten lákal výletníky či rybáře na přehradu a Podhradský rybník. Na jejich místě jsou ale teď jen velké bahnité plochy zarostlé zelení.

„Máme tady nějaké srazy a hromadné akce. Teď je to o víkendu například setkání trabantů. Ale že by přijela šťastná rodinka na výlet, to se stane zřídka a poslední dobou čím dál míň,“ komentoval současný stav správce kempu Petr Šmíd.

Věří, že čistá voda turisty do Žraloku zase vrátí.

„Mluvil jsem třeba s cyklisty, kteří jezdí i kolem brněnské přehrady a tam se po vybagrování to plavání začíná zase vracet. Tady navíc byly před vypuštěním desítky sportovních rybářů, kteří jsou teď jinde,“ podotkl Šmíd.

Ve Žraloku bylo v úterý pusto stejně jako v dalším kempu u hráze plumlovské přehrady. Podle jejich provozovatelů snad někdo přijede na víkend.

Jinde zase sází na hromadné dětské akce.

„Míváme tady tábory asi pro sto padesát dětí. Jezdí sem hlavně Ymca a podobné organizace. Na rodinnou rekreaci sem lidé ani nejezdí,“ prohlásil majitel tábora za Protivanovem Jan Kolář. Organizátory táborů sem láká mimo jiné právě přilehlý rybník. Ten je sice studenější, ale díky nižší teplotě a čistému prostředí zcela bez sinic.

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku