Podle prostějovských policistů hodně záleží na tom, jaká preventivní opatření zvolí samotní majitelé nemovitostí.

„V červenci a srpnu 2007 jsme měli nahlášeno osm takových vloupání. Ve čtyřech případech se jednalo o byty a v dalších čtyřech o rodinné domy,“ sdělila prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Jednou z největších chyb, které se lidé o dovolené dopouštějí a zbytečně tak lákají zloděje, je plná poštovní schránka. Přivábit nezvané návštěvníky mohou také zatažené žaluzie.

„Lidem, kteří se chystají na dovolenou, doporučujeme, aby si od sousedů nebo od příbuzných nechali vybírat schránku a pravidelně kontrolovat byt. Je to ta nejjednodušší prevence proti takzvaným prázdninovým zlodějům,“ potvrdila Nedělníková.

Desítky Prostějovanů investují před dovolenou do elektronického zabezpečení nebo časovačů rozsvícení světel a televize. „Elektronické zabezpečení je dražší záležitost. Ceny se pohybují od pěti do několika desítek tisíc korun. Záleží na technickém vybavení zařízení a také velikosti objektu,“ zmínil se elektroinstalatér a montér bezpečnostních systémů Petr Janeček z Prostějova.

„Další alternativou v boji proti zlodějům je pak instalace takzvaných časovačů. Ty mohou spínat světla nebo televizi na určitou dobu, přestože nikdo není doma. Zařízení jsme v posledních týdnech namontovali do pěti domů v Prostějově a také v Konici. Je o ně v tomto období poměrně veliký zájem,“ konstatoval Janeček.

Strážníci v některých městech dokonce poskytují lidem speciální službu a na požádání jejich obydlí během dovolené bezplatně kontrolují. „Vím o tom, ale u nás v Prostějově to není prakticky možné. Jsme příliš veliké město, abychom tímto způsobem mohli vyhovět všem občanům, kteří odjíždí na dovolenou,“ reagoval ředitel prostějovské městské policie Jan Nagy.

Markéta Ohlídalová z Plumlova chrání svůj dům před zloději tak, že nechává na vjezdu před domem stát auto. „Máme nové auto a starou škodovku. Když jsme loni jeli do Chorvatska, napadlo mě, že necháme škodovku na nájezdu. Ti, kdo šli okolo, si tak mysleli, že jsme doma,“ prozradila svůj tip.