Úhrnem stovky milionů korun dotací se letos pokusí získat starostové obcí a měst v regionu. Mají jít na kanalizace, zateplování škol, vodovody a další projekty. Žádat budou především o finance z Operačního programu Životního prostředí. Ten sytí penězi Evropská unie a řídí jej Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Prostějovský starosta Jan Tesař představil dva z projektů, do nichž se město za přispění evropských peněz pustí ještě letos. „Požádali jsme o sedmdesát milionů korun, za něž chceme zateplit školní budovy v majetku města. Jde o investici, která se vyplatí, následně totiž ušetříme na topení,“ informoval starosta.

Pokud i další žádost o peníze úředníci ministerstva vyslyší, tak začne v Prostějově sloužit už druhý sběrný dvůr. „Stavba má stát patnáct milionů korun, dvanáct z nich bychom rádi získali z evropských peněz,“ sdělil Jan Tesař.

V Konici by se místní zastupitelé měli na přelomu ledna a února dozvědět, zda uspěli s žádostí o sto šedesát milionů korun na dobudování kanalizace a stavbu čistírny odpadních vod ve městě. „Je to pro nás stěžejní projekt, který bude stát zhruba dvě stě milionů korun. Čtyřicet milionů doplatíme my,“ konstatoval konický starosta Jaroslav Mazur. Když všechno půjde dobře, Konice by mohla mít kanalizaci a napojení na čističku do tří let.

Pro vedení Kostelce na Hané je letos hlavním úkolem získat prostředky na dobudování městského vodovodu a kanalizace. „Do konce března předložíme žádost v rámci výzvy do operačního programu životního prostředí, který nám snad přinese peníze na tyto nákladné stavby,“ uvedl kostelecký starosta Vladimír Procházka. „Při rychlém postupu jednání se do těchto sítí pustíme ještě před koncem letošního roku. Spíše však až v roce 2009,“ podotkl s tím, že podle hrubého odhadu bude stát dokončení vodovodu a kanalizace v obci dvě stě milionů korun.

Podobně jako v Kostelci hodlají i v Plumlově dostavět kanalizaci. Dotace by pak místní potřebovali také na pokračující opravy plumlovského zámku. „Předpokládám, že kanalizace přijde v zeštíhlené podobě nejmíň na tři miliony korun. Pokud se však podaří získat víc evropských peněz, bylo by možné proinvestovat i třicet milionů,“ řekl starosta Adolf Sušeň.

Starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková označila jako prioritu města pro letošní rok rekonstrukci základní a mateřské školy. Obec ale také předá hasičům nové vozidlo.

„Zateplení základní školy a výměna oken by měla stát přibližně šestnáct milionů korun,“ konstatovala Dvořáková s tím, že akce se provede za finanční spoluúčasti obce. Jak dodala, Němčice se pokusí získat z dotačních titulů zhruba sto milionů korun.

„Hodláme také dobudovat kanalizaci a modernizovat čistírnu odpadních vod. Dále máme v úmyslu zrekonstruovat centrum a vysázet ve městě zeleň,“ doplnila starostka.

Ani menší obce nechtějí přijít o příležitost získat finanční podporu. „Koncem února má být vyhlášený dotační program, z něhož se pokusíme vytěžit deset milionů korun. Ty bychom pak použili na stavbu sportovního areálu,“ zmínil se starosta Klenovic na Hané s poznámkou, že o tom, zda-li to vyjde, by mělo být rozhodnuto v polovině roku.

V Nivě také nezahálí. „Podali jsme žádost na čtyři miliony korun z evropských fondů, musíme totiž v obci opravit chodníky a obrubníky,“ informoval místní starosta Josef Ambrož.

Obecní park chtějí zrekonstruovat ve Skalce. „Žádost na zhruba čtyři miliony jsme podali loni, do února se dozvíme, jestli jsme uspěli,“ řekl starosta Antonín Frgal.

V současnosti je nastartováno čtyřiadvacet operačních programů, z nichž lze čerpat evropské peníze. Podle zaměstnanců úřadu vlády je pravděpodobné, že i po roce 2013, kdy tyto programy skončí, vypracuje česká vláda ve spolupráci s úředníky Evropské unie další tituly.

 

Přečtěte si také: