Relativně dobře jsou na tom prostějovská gymnázia, o čemž svědčí i to, že všechna letos vypsala přijímací zkoušky, které se budou konat 22. dubna. Uspět při nich však letos nebude takový problém jako v minulých letech.

„Došlo k nám osmatřicet přihlášek, rádi bychom zaplnili třídu o třiceti studentech,“ uvedl například ředitel konického gymnázia Jaromír Schön.

Na přijímačky se budou připravovat i zájemci o studium na prostějovském Reálném gymnáziu, Gymnáziu Jiřího Wolkera a Cyrilometodějském gymnáziu.

Místo přijímaček rozhoduje prospěch

Jednou z mála odborných středních škol, které se odliv budoucích studentů nedotkl je prostějovská Obchodní akademie. Zde se však uchazeči s přijímačkami už nesetkají. „Oproti loňskému roku k nám dokonce dorazilo dvě stě deset přihlášek, což je o jednatřicet přihlášek více,“ zmínil se ředitel školy Petr Lipčík. O přijetí na obchodní akademii tak bude rozhodovat prospěch na základní škole.

„Doplňujícím kritériem pak bude účast v žákovských soutěžích a na různých olympiádách,“ dodal Lipčík.

Obdobně tomu bude i na většině dalších prostějovských středních škol.

Problémy učilišť

S velkými problémy se v Prostějově naopak potýkají učňovské obory.

„Už teď se dá odhadnout, že u nás bude příští školní rok opravdu krize. Dá se předpokládat, že ubude učňů, tím pádem se sníží dotace a bude méně peněz jak na provoz, tak na mzdy. Budeme tedy muset některým kantorům snížit úvazky,“ uvedl ředitel SOU obchodní Milan Soukup s tím, že snížení zájmu se výrazněji nedotýká například oborů kuchař a obchodník.

Na učně přispěje kraj

Na podporu učňovského vzdělání přispěje kraj. Pokud se mladí lidé budou chtít vyučit, mohou si přivydělat už při škole.

„Olomoucký kraj bude od příštího školního roku poskytovat stipendia žákům vybraných učňovských oborů,“ uvedl Karel Goš, vedoucí oddělení krajského vzdělávání Olomouckého kraje.

„U nás se to týká oboru řezník. Ten, kdo se na něj přihlásí, může počítat s podporou řádově několik stovek měsíčně,“ zmínil se Milan Soukup.

Všichni oslovení se shodují, že z počtu podaných přihlášek se dá jen těžko odhadnout, kolik studentů na školy nakonec nastoupí.

„Na střední školy zřizované krajem bylo na Prostějovsku podáno celkem 1 599 přihlášek ke studiu. Vzhledem k tomu, že uchazeč o studium může podat až tři přihlášky, je nyní problematické odhadnout skutečný zájem o jednotlivé obory,“ uvedl Karel Goš, zástupce Olomouckého kraje, který je zřizovatelem středních škol na Prostějovsku.