„Dcera se stále nemohla rozhodnout, jakou školu by chtěla studovat. S manželem jsme se tedy domluvili, že ji dáme na všeobecné gymnázium. Tak bude mít čtyři roky čas si rozmyslet, co by chtěla dělat,“ řekla maminka patnáctileté Lenky Petra Vykoukalová.

Zájem o gymnázia v kraji roste a počty přihlášek na tyto školy převyšují nabídku.

„Zájem o studium na naší škole rok od roku roste. Letos jsme obdrželi téměř dvojnásobně víc přihlášek, než máme volných míst,“ potvrdil Michal Müller, zástupce ředitele Gymnázia Jiřího Wolkera (GJW) v Prostějově. Škola letos rozšíří svoji nabídku a od září bude vyučovat některé předměty v anglickém jazyce.

„Angličtina je v dnešní době nutností a zájem o výuku v tomto jazyce je velký,“ řekl Michal Müller.

Jeho slova potvrzuje i patnáctiletá Jana.

„Ráda bych studovala jazyky a živila se jako překladatelka nebo tlumočnice. Gramatiku umím, ale nejhorší je pro mě mluvit. Myslím si, že výuka v angličtině mi pomůže v přijímacích zkouškách na vysokou školu,“ míní žačka základní školy, která v dubnu vyzkouší své štěstí u přijímacích zkoušek. Výuka v cizím jazyce se bude týkat předmětů jako biologie, estetická výchova hudební a svět práce.

„Výuku bude zajišťovat český učitel angličtiny a rodilá mluvčí ze Spojených států, aby si žáci mohli zvyknout,“ vysvětlil Michal Müller z GJW.

Technické obory? Zájem klesá

Ačkoli gymnázia se o své žáky nemusí bát, hůře jsou na tom technicky zaměřené obory či střední odborná učiliště. Zájem o tyto školy totiž klesá.

„Je to dáno dvěma faktory. Jednak si děti mohou vybrat z velké škály škol, jednak je to ovlivněno i demografickým vývojem. Dětí je méně a nyní vychází ze škol generačně slabé ročníky,“ míní Zdeněk Mendl, ředitel Švehlovy střední školy, která nabízí 228 volných míst v učebních i maturitních oborech.

„Letos se nám hlásí 182 dětí, z toho 101 na maturitní obory a zbytek na učební,“ vypočítal Zdeněk Mendl a dodal, že škola je na tom v počtu přihlášek stejně jako v minulém roce.

Základní školy letos opustí zhruba o 250 deváťáků méně než v loňském roce, kdy jich bylo 4578. První termín přijímaček je naplánovaný na 23. dubna. (ham)