Jako důvod úváděli předkladatelé značné zatížení pracovníků magistrátu, kteří se se zápisem musí potýkat.

"Zápis z jednání mívá i sto devadesát stran. Nová forma zápisu by byla v souladu se Zákonem o obcích," uklidňovala primátorka, která jakoby čekala, že návrh vyvolá vlnu nevole.

Kritika opozice

Což se také stalo. Změnu nejprve kritizoval opoziční zastupitel Petr Kapounek.

"S tímhle návrhem nesouhlasím. Nepřijde mi šťastné něco podobného měnit čtyři zastupitelstva před volbami. Navíc počet zasedání je nízký, kdyby se jejich počet zvýšil, mohla by být konstruktivnější," vyjádřil se.

K němu se připojil i Roman Vejmola, bývalý zastupitel, který se přihlásil do diskuze k bodu. A přítomné před zamýšlenou změnou varoval.

"Každé zjednodušení se může negativně projevit. Sami sebe tím znevýhodňujete. Odstranění doslovného zápisu sníží ochranu zastupitelů, těžší bude také zjišťování míry odpovědnosti za rozhodnutí," vysvětlil.

Postupně se s nesouhlasem ozvali také další členové opozice. Argumentovali zejména horším přístupem k informacím i částečným umlčením opozice.

"Pokud nově usoudíte, že návrhy opozice se vám nezdají, pak v zápise nebudou," postěžoval si třeba Petr Lysek.

Proč jsou jednání tak dlouhá?

Diskuze se pak zvrhla k jejímu konci k obviňování. Zastupitelé se začali přít o to, kdo může za délku jejich jednání. Ta pravidelně začínají v jednu hodinu odpoledne v pondělí. A končí často až následující den odpoledne.

"Nevím, na čí straně je chyba, že jsou jednání tak dlouhá?" ptal se do pléna řečnickou otázkou Jiří Pospíšil.

Narážel na fakt, že zejména opoziční zastupitelé se často střídají u pomyslného řečnického pultíku.

"Kolegové pouze žádají informace, na které mají právo," oponoval mu Jan Navrátil.

Novinka prošla

Nicméně návrh radních nakonec prošel a to dvaceti hlasy. Obyvatelé města tak sice nadále budou mít možnost sledovat on-line přenosy zastupitelstva na internetu a přečíst si zápis. K doslovnému se však už nedostanou.

Nicméně za schválení novinky jednacího řádu následně radní pykali. Část opozice totiž chtěla u každého návrhu a projevu zaslat doslovné znění. Tak se ovšem nestalo, žádost svých kolegů koaliční zastupitelé ignorovali a jednoduše nehlasovali.

"Aspoň je vidět, jak je to zde s transparentností," potřásl hlavou Petr Kapounek. když se stal snad desátým, neúspěšným žadatelem o přesné citování.