Během této doby by se totiž měli dělníci pustit do rekonstrukce dvou páteřních silnic druhé třídy: úseku mezi Prostějovem a Protivanovem a také Prostějovem a Němčicemi nad Hanou.

„Je jen dobře, že s opravami začnou, vítám je. Po jedné z těch silnic jezdívám pomalu každý den,“ říká třeba Petra Feitová.

Přijdou o přechody?

O opravách se mluvilo už před rokem, nyní ale přípravy postoupily dál.

„Na silnici Prostějov-Protivanov je asi osm úseků, kde není žádný problém a může se na nich začít pracovat. Asi se ale začne stavět až příští rok, letošek bude spíše o povoleních,“ prozradil starosta Malého Hradiska Marián Fiedler.

Proti stavbě se však ozvala i kritika. Například stínavský starosta Pavel Bokůvka vyjádřil obavy, že kvůli rekonstrukci přijde obec o přechody pro chodce.

„Přechody, to je vždy velké téma. Kde chodí málo lidí, tak už ho úřady nepovolí. Budu ale usilovat aspoň o místo na přecházení u autobusové zastávky,“ uvedl Fiedler, jehož obce by se konec přechodů mohl také týkat.

Pěkné úseky i příšerné

Ještě dříve než v Malém Hradisku či Protivanově však začnou dělníci pracovat na silnici do Němčic. A to už letos.

„K opravám mělo dojít a to v druhé polovině tohoto roku. Jsem za to ráda, na silnici jsou jak pěkné úseky, tak příšerné,“ řekla starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková.

Silnice číslo 433 v úseku Výšovice- odbočka na Pivín nyní patří mezi frekventovanějšími tahy Prostějovska k těm v nejhorším stavu. Díry zde střídají výmoly, místy je také rozbitá a výrazně nakloněná krajnice.

Opravu cest potvrdila také Radomír Všetička, vedoucí místní Správy silnic Olomouckého kraje.

„Stav silnic III. třídy je obecně horší než stav silnic II. třídy. To ovšem neznamená, že se silnice II. třídy neopravují. V letošním roce by se měly rekonstruovat vybrané úseky na silnici z Prostějova do Mořic. Tuto akci zajišťuje krajský úřad,“ řekl Všetička.

Zatím však není jasné, kdy přesně a případně v jakých etapách rekonstrukce proběhne.

VÍCE: Letos opraví průtah Nezamyslicemi i cestu do Mořic. Peněz je ale málo