Ceny většiny léků podle prostějovských lékárníků téměř neporostou a některé dokonce zlevní. „Pojišťovny od dubna sice nehradí tolik procent z ceny léku, jako dosud. V praxi jsme ale zjistili, že to nemusí nutně znamenat zvýšení léků,“ potvrdil zástupce okresního sdružení lékárníků a vedoucí lékárny U Černého Orla Jaroslav Servus.
Peněženky starých a nemocných lidí se podle něho nemusí až tolik zatížit, pokud jim lékaři doporučí stejný lék od jiného výrobce, který bude s nižším doplatkem. „Jediný a největší problém je v tom, že lékaři nemají programy na to, aby mohli pacientům říct, kolik za který lék zaplatí,“ dodal lékárník.
Kompletní informace o cenách mohou v tuto chvíli podat pouze lékárny, protože je znají nejen výši aktuálních úhrad, ale i přesné dodavatelské ceny a možnosti, jak snížit dopad na pacienta. „Momentálně opravdu nemáme programy na to, abychom pacientům poradili a předepsali léky, na které se doplácímálo nebo vůbec nic, sdělila lékařka Anna Látalová.
Situace kolem doplatku je nejasná
Protože ke změnám cen a vyhlášení nových úhrad došlo skutečně na poslední chvíli, a situace kolem doplatků je značně nepřehledná, připravily některé lékárny ve spolupráci s dodavateli speciální program, který pacientům zaručí, že doplatí za léky méně, než na svých internetových stránkách uvádí ministerstvo zdravotnictví.
„Po celý duben garantujeme nižší doplatky, než uvádí ministerstvo zdravotnictví. Pokud by se náhodou stalo, že pacient až po zaplacení zjistí, že jeho lék má mít podle ministerstva přece jen nižší doplatek, než u nás zaplatil, vrátíme mu cenový rozdíl,“ řekl generální ředitel společnosti Česká lékárna Pavel Vajskebr.
Lidé, kteří si včera vyzvedávali v prostějovských lékárnách recepty, byli zmatení. „Šla jsem si pro prášky na srdce, tlak a cholesterol. Doplácela jsem tři sta korun stejně jako minulý měsíc. Příjemně mě to překvapilo, čekala jsem veliký cenový rozdíl. Co ale nepřišlo dnes, může být příští týden,“ míní devětašedesátiletá prostějovská důchodkyně Marie Zajíčková