Společnost O.H.Y. patřící vietnamským majitelům podala na Stavební úřad v Prostějově žádost o demoliční výměr. „Žádosti bylo vyhověno,“ konstatovala tisková mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová. Demoliční práce by se neměly dotknout celého objektu, ale pouze staré zástavby Dony. „K zemi by měla jít rohová část nacházející se na rohu Svatoplukovy a Jihoslovanské ulice, kde nyní funguje obchod s oděvy. Ta novější s knihkupectvím by měla zůstat zachována,“ doplnila Jana Gáborová.

Jaké jsou další záměry firmy O.H.Y., mezi jejíž jednatele patří například Pham Thanh Long trvale žijící ve Vietnamu, není jisté. Proslýchá se pouze, že by zde mohlo vzniknout moderní obchodní centrum.

V havarijním stavu se už nyní nachází krámek, který s objektem Dony bezprostředně sousedí a to ve směru k hlavnímu nádraží. Přestože se na jeho vývěsním štítě stále skví nápis Dona propagace, kolemjdoucí nyní láká pouze prosklenými dveřmi s vybitým sklem a potrhanými zbytky vánočních ozdob ve výloze.

Objekt Dony původně sloužil jako jeden z výrobních závodů Oděvního podniku Prostějov, kde fungovaly dílny, střihárna i žehlírna. Po přestěhování do nově vybudovaných výrobních prostor Za drahou, zde v polovině šedesátých let vznikl slavný zásilkový dům, kam se za nákupy oděvů nejen z prostějovského OP sjížděli lidé z celého tehdejšího Československa.

Omluva:

Jako majitele části Dony, která se má demolovat, jsme původně mylně uvedli paní Helenu Řepovou. Za chybu se omlouváme.


close zoom_in