Vietnamské firmě O.H.Y. tedy nyní nic nebrání v tom, aby funkcionalistickou budovu zbourala a nahradila ji novým objektem, jehož architektonická úroveň vzbuzuje diskusi.
„Na posledním jednání s vlastníky jsme se dohodli, že zachovají výšku přiměřenou okolní zástavbě. Sami tvrdili, že tam nechtějí mít tržnici, ale normální obchodní dům se samoobsluhou či značkovými obchody,“ uvedl v pondělí prostějovský místostarosta Zdeněk Fišer.
Ve špatném stavu a bez využití
Nutnost demolice zdůvodňuje firma O. H. Y. především havarijním stavem budovy. Dřevěné trámy stropů nesených litinovými sloupy už zkrátka dosloužily. Podle pamětníků byl stav budovy kritický už před desítkami let.
„V některých prostorách jsme měli zákaz skladování a někde dokonce i vstupu,“ vzpomíná jedna z bývalých pracovnic Dony.
To, že Dona není v dobrém stavu, potvrzuje i architekt Petr Gottwald, který autorem návrhu nové stavby.
„Je dvacet let neudržovaná, její stav je zoufalý. Má propadlé stropy a zatečené střechy. Navíc byla postavená jako výrobní závod firmy Nehera, a tomu i odpovídá její technický a stavební stav. Má nízké konstrukční výšky, malou nosnost stropu,“ přiblížil architekt, podle jehož názoru neexistuje v dnešní době investor, který by Donu dokázal zrekonstruovat a posléze smysluplně využít.
„O loftové byty v Prostějově zájem není a pro supermarket je objekt zcela nevhodný,“ říká.
Nová vize?
Ovlivnit podobu novostavby může podle platných předpisů stavební úřad. Co se v ní však bude prodávat, záleží čistě na libovůli investorů. Každopádně by měl nyní architekt předložit novou vizi budoucího objektu. Původně totiž navrhoval přízemní budovu, která se ovšem nelíbí lidem, ani radnici.
Aktivistům, kteří usilují o zachování domu představujícího kus prostějovské historie, zbývá nyní jediná možnost. Podat žádost o přezkoumání rozhodnutí. O jeho platnosti by pak rozhodoval přímo ministr kultury Jiří Besser, jenž však nedávno v podobném případě poslal k zemi dům na Václavském náměstí v Praze.
Objekt Dony původně vybudoval prostějovský podnikatel Jan Nehera a po znárodnění sloužil jako jeden z výrobních závodů Oděvního podniku Prostějov. Fungovaly zde dílny, střihárna i žehlírna. V polovině šedesátých let vznikl slavný zásilkový dům Dona, kam se za nákupy oděvů sjížděli lidé z celého tehdejšího Československa. (pam)