Aktivitu odstartoval dotaz redaktora Prostějovského deníku do televizního vysílání, ve kterém vystupoval viceprezident asociace Martin J. Kadrman.

„Už jsme si v této záležitosti vyžádali od ministerstva informace. Zatím jsme žádné nedostali, běží lhůta, ve které by nám je měli poskytnout,“ prohlásil Kadrman.

V případu se hodlá hlouběji angažovat.

„Musíme co nejdříve kontaktovat místní samosprávu i aktivisty, kteří o záchranu budovy usilují. Také musíme získat co nejvíce informací ke kterým se zatím dostáváme velmi obtížně. Pokud vím byl podán na ministerstvo rozklad. Jakmile se k němu dostaneme, předáme jej našim právníkům, kteří se specializují na památkový zákon. Třeba ještě najdou nějaké další možnosti, jak rozhodnutí ministerstva zvrátit,“ pokračoval Kadrman.

Matyášek chce s asociací spolupracovat

Ze zájmu asociace měl upřímnou radost i Aleš Matyášek, který stojí v čele aktivit za zachování Dony.

„Velice rádi asociaci poskytneme rozklad i veškeré další materiály, které máme k dispozici. Velice rádi pak budeme postupovat společně,“ komentoval situaci Matyášek. O podaném rozkladu zatím ministerští úředníci rozhodují.

„Podle mých posledních informací by měl jít do rozkladové komise. Ale jestli už nějak rozhodla to nevím,“ prohlásil Matyášek.

Rozčílená kosmetička

Pro pětatřicetiletou Radku Malířovou z Prostějova, která pracuje v blízkosti Dony jako kosmetička by bylo bourání budovy likvidační.

„Dělám sama na sebe. Pokud by se Dona bourala, moje klientky by jezdily jinam. Náš malý salon,kde kromě mě pracují i dvě kadeřnice a pedikérka, by to určitě položilo,” řekla Kohoutková.

Čím se asociace zabývá?

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky spojuje občanská sdružení a další aktivisty usilující o záchranu architektonických památek. Mezi její úspěchy patří záchrana nádraží v Ústí nad Orlicí před demolicí. Po protestech veřejnosti dokonce ministerstvo kultury přislíbilo jeho rekonstrukci. Asociace se mimo jiné angažuje i v protestech proti plánovanému zbourání dvou historických domů na Václavském náměstí v Praze jejichž pád rovněž posvětilo ministerstvo kultury. Pražský případ je velmi podobný právě prostějovské Doně.