Panelový dům z 80. let by měl podle vyjádření krajského úřadu získat nový vzhled.

„Stavební práce budou probíhat po etapách a pokaždé, když jednu část dokončíme, předáme ji klientům domova, aby se mohli v klidu zabydlet. Nové bude skoro vše, samozřejmě i vybavení a nábytek,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Ředitel domova Zdeněk Libíček ale zdůrazňuje trochu jinou část rekonstrukce.

"Máme stará umakartová jádra, která nevyhovují nejen z estetických důvodů. Pro mnohé klienty je totiž nemožné dostat se do vysokých van nebo vůbec do koupelen, které mají úzké dveře," řekl pro Deník. Výsledkem tak je, že mnozí uživatelé se musí sprchovat ve společné koupelně.

"Přestavba umožní větší samostatnost lidí a také větší pocit jejich soběstačnosti," dodal Zdeněk Libíček. Rekonstrukce by měla začít už v roce 2019.

Další opravy

Navíc i druhé obdobné zařízení v Prostějově, určené ovšem pro lidi s ještě menší soběstačností, Centrum sociálních služeb, čekají opravy. I když nejspíš ne už v roce 2019.

"Máme jedno, dvoj, troj i čtyřlůžkové pokoje. Do budoucna bychom rádi zachovali jedno a dvojlůžkové," uvedla ředitelka domova Helena Vránová.

"Ještě ale není vyřešené, zda snížíme v důsledku kapacitu nebo naopak přistavíme nové prostory," vysvětlila ředitelka.

Jinde v okrese naopak žádné velké výstavby či rekonstrukce neplánují.

"Podařilo se nám vyřešit klimatizační jednotky. Do nejbližší budoucnosti nic většího neplánujeme," uvedl David Ševčík.

Na Prostějovsku aktuálně funguje více než půltucet domovů pro seniory. Velká část z nich jsou zařízení krajská, například domov v Čechách pod Kosířem je naopak majetkem Charity.