Od odpoledních hodin pak celou obec opanoval desátý ročník společenské události Mikroregion Němčicko se baví. O pestrý program se postarala nejenom dechová hudba, ale i hip hop, sokolníci a mažoretky.

„Přijel jsem z Kroměříže, ale jinak jsem tu často, protože sem dojíždím za bratrem,“ uvedl Jaroslav Lužný. Tento v Prostějově vyučený fotograf po vojně až do důchodu pracoval v kojetínském mlýně.

„Nejraději na obec vzpomínám na fotbal a hokej, který jsme tady hráli,“ svěřil se vitální důchodce.

Jako ostatní si i on prohlédl výstavu dobových fotografií, obecních kronik a historických dokumentů, kterou v kulturním sále připravili manželé Eva a Květoslav Špačkovi.

„Nashromáždili jsme na pět set fotografií, které si mnozí podrobně prohlíželi a vzpomínali, kde který dům stál a kdo v něm bydlel,“ informoval kronikář Špaček.

„Od rána jsme se nezastavili,“ přidala se jeho žena, s tím, že výstavou prošlo přes dvě stě návštěvníků. „Na celý den jsme zpřístupnili i věž zámku, aby se každý mohl rozhlédnout po okolí,“ doplnil Špaček.

Někteří nebojácnější senioři tak zamířili po příkrých schodech na vrchol zámecké věže, kde se kochali vyhlídkou a určovali, který dům je který.

„Já už ve věži byl, dnes nahoru nepolezu,“ usmíval se Lužný a dodal: „Ale opraveno to tady mají pěkně, ať už zámek, nebo bývalou školu a park.“