„V budově je pět bytů, jeden pokoj je třílůžkový, jeden čtyř. Dohromady máme byty pro čtrnáct uživatelů. Jejich součástí jsou i malé kuchyňky," sdělila předsedkyně Občanského sdružení Lipka Renata Čekalová o výsledku projektu Mám kam jít, kterým je právě úprava objektu pro potřeby sdružení.Slavnostní otevření budovy společnosti Lipka s byty, dílnami, tělocvičnou a cukrárnou ve Vrahovicích

Renata Čekalová zdůraznila, že cukrárna nacházející se v přízemí budovy, má své opodstatnění.

„Je to důležité z toho důvodu, že se pro klienty nebude jednat o hru na práci. V tomhle případě budou skutečně pracovat a pomáhat při vedení nevýdělečné cukrárny pro veřejnost," řekla Renata Čekalová.

Ta společně s komunálními a krajskými politiky ve čtvrtek o půl druhé odpoledne zpřístupnila budovu veřejnosti.

Bydlíme s rodiči, ale možná se sem někdy přestěhujeme

Při otevírání nechyběli ani klienti Lipky, kteří nejprve předvedli taneční číslo a dva z nich podrželi pásku bránící prohlídce. U obou, Vratislava Pitnera a Michala Hovorky, šlo o symbolickou událost. Před dvaceti lety totiž oba byli u otevírání protější budovy, v níž se nacházel první stacionář Lipky.

„Je to podle mě dobrá možnost i pracovat. Bydlím s rodiči, ale asi bych se sem někdy přestěhoval," řekl Michal Hovorka.

Spokojeností nešetřil ani Vratislav Pitner.

„Je to tu krásné, opravdu. Bydlím s rodinou, ale jednou se sem třeba přestěhuji," pochválil nový domov pro některé z klientů Lipky.

Šest z nich už si předběžně podalo přihlášku.Slavnostní otevření budovy společnosti Lipka s byty, dílnami, tělocvičnou a cukrárnou ve Vrahovicích

„Byty mohou obývat sourozenci, nastěhuje se i jeden pár," dodala Renata Čekalová a ukázala návštěvníkům společné zařízení bytů ale i společnou kuchyň. V ní nechybí například toustovače či mikrovlná trouba.

Krásné vybavení, i díky sbírce

„Lepší vybavení jsme si mohli dovolit i díky celonárodní sbírce z adventních koncertů.

Dohromady projekt stál něco přes dvacet milionů korun. Tři čtvrtiny částky máme z regionálního operačního programu, získali jsme i půjčku od města," sdělila předsedkyně sdružení.

Čtvrteční otevření chráněného bydlení a cukrárny ve vrahovické ulici Jano Köhlera je pro Lipku jen začátkem. V úterý od desíti do šestnácti hodin totiž při Dnu otevřených dveří mohou do prostorů zavítat zájemci o službu. Klienti sdružení se pak během května začnou do bytů stěhovat.

„Přeji, aby se vám v domově líbilo a dobře bydlelo. Tak jako vy za tuto možnost určitě poděkovat nedokážeme," popřála možným budoucím obyvatelům bytů náměstkyně primátora Alena Rašková.