Marlies Eisenacherová

Marlies Eisenacherová pochází z německé vesnice poblíž Wűrzburgu. Po maturitě si chtěla dát pauzu ve studiu, než nastoupí na vysokou školu.

V Prostějově působí už rok na Cyrilometodějském gymnáziu v rámci projektu Evropské dobrovolné služby. Ze třiceti jejích spolužáků se do zahraničí na podobnou stáž vypravila zhruba třetina.

„Většina z nás odjela na deset měsíců. Kolegové hodně stáli o Španělsko, ale já jsem nechtěla tam, kam většina,“ podotkla dvacetiletá Němka, kterou čeština zaujala natolik, že ji po návratu domů začne studovat na univerzitě spolu s němčinou, politikou a ekonomií.

„Snažila jsem se naučit česky, navštěvovala jsem i jazykové kurzy. Zatím se ale moc nedomluvím,“ zhodnotila roční výsledek Marlies. Kromě německých konverzací, které vzbudily největší zájem, pořádala také několik workshopů, zaměřených zpravidla na ruční práce.

Studentka vypomáhala i v gymnaziálním klubu Oáza a při pořádání školních akcí. Po celou dobu ji v Prostějově sledovala mentorka, která na gymnáziu vyučovala němčinu coby rodilá mluvčí.

„Někdy mi pomáhala s překladem do češtiny, ale žádné problémy ani konflikty naštěstí řešit nemusela,“ poznamenala Marlies, která si v Prostějově našla přítele.

A jak hodnotí svůj roční pobyt v Prostějově před blížícím se odjezdem domů? „Takovou zkušenost bych doporučila každému. Člověk má možnost poznat život v cizí zemi a naučit se to, co by se jinak nenaučil. Ráda bych zůstala déle, dokonce jsem přemýšlela o tom, že bych si tu našla práci, ale vracím se domů na univerzitu. Prostějov ale ještě určitě navštívím,“ slíbila si sympatická blondýnka, které se líbí hanácká krajina i množství hradů a zámků v okolí.

Čechům by však vytkla nepořádek na autobusových zastávkách a špatné označení vlakových spojů. Postrádá u nás také některé speciální potraviny, které se dají sehnat buď obtížně, nebo vůbec.

Jameson Pegg

Mladý Kanaďan Jameson Pegg učí děti angličtinu v prostějovské jazykové škole. Současně pomáhá jako dobrovolník v humanitární organizaci ADRA.

„Navštěvuji jednoho starého muže v domově důchodců. Je mu sedmdesát pět let a je upoután na lůžko. Mluvíme spolu trochu anglicky a trochu česky,“ zmínil se Jameson a dodal, že občas s sebou přinese i počítač, na němž si starý pán prohlíží jeho fotografie z výletů po České republice a Kanadě.

Třicetiletý Kanaďan pochází z malého města Perth poblíž Otawy. Také on je v Prostějově rok a ještě několik dalších let by tu chtěl zůstat. „Moc se mi tady líbí. Je to krásné město, obklopené lesy,“ vylíčil své sympatie k Prostějovu Jameson, který si oblíbil český jazyk, místní jídlo i lidi.

Jameson Pegg

Před osmi lety se začal učit česky v jazykovém kurzu pro cizince na olomoucké univerzitě. „Někdy mám ještě problém se domluvit, gramatika mi připadá velmi těžká,“ svěřil se Kanaďan, který studoval historii čtyři roky na americké univerzitě a poté dva roky ve Velké Británii.

„Česká historie mě také velmi zaujala. Líbí se mi české zámky a hrady,“ poznamenal Jameson Pegg.

Rád prý jezdí vlakem na výlety a navštěvuje místní fotbalová utkání. Na Moravě má několik přátel. „Všichni jsou Češi. V Prostějově neznám žádného anglicky mluvícího cizince,“ dodal s tím, že mladí Kanaďané míří nejčastěji do Asie, kde si hledají práci jako učitelé. V České republice je láká hlavně Praha.