Své stařečky musí mít opravdu rádi, na nové stroje totiž peníze jen tak nedostanou.

„Před třemi lety jsme pořídili mírně jetou hasičskou dodávku. To je proti Avii 31, kterou jsme měli předtím obrovský rozdíl jednak ve spotřebě paliva i komfortu. Dnes už by ale nic takového nešlo. Nákup techniky musí zpoloviny hradit obec a ta má teď závazky z budování kanalizace. Takže cisternu nebo stříkačku musíme udržet v provozuschopném stavu ještě nejméně několik let," popsal situaci hasič a zastupitel Jaroslav Belák z Brodku u Konice.

Problémy s auty

Jejich Tatra 148, kterou vozili vodu už oslavila pětatřicáté narozeniny.

„Už před časem jsme začali s jejími úpravami, tak aby ještě vydržela, ale déle než deset let to ale nebude," podotkl Belák.

Hasičům měly pomoci pravidelné obměny techniky u profesionálů, kdy tu „obnošenou" měli dostávat dobrovolníci.

„Jenže i tady zasáhly úspory a jestliže se mělo obměňovat v pětiletých intervalech, tak to už dávno neplatí," vysvětlil Belák.

Těžkou techniku však i venkovští hasiči opravdu potřebují.

„Pro jednotku třetího stupně, jakou jsme my je nutné vozidlo pro dopravu lidí a cisterna. Naše tatra je spolehlivá, takže si nestěžujeme. Měli jsme ji společně s avií i u zásahu asi před čtrnácti dny. Bojujeme s tím co máme," prohlásila starostka hasičů z Přemyslovic, Jana Fiodorová.

Zřizovatelem zásahových jednotek dobrovolných hasičů jsou obvykle obce, celé sbory jsou pak právně na úrovni občanských sdružení.

„Na činnost sboru vyděláváme sběrem šrotu, brigádami, nebo pořádáním zábav," podotkla Fiodorová.

Proč jsou dobrovolní hasiči důležití?

Dobrovolní hasiči sice v povědomí lidí figurují právě spíše jako pořadatelé tanečních zábav či pálení čarodějnic. Při velkých živelných pohromách je však jejich pomoc profesionálním kolegům neocenitelná. Pomáhají s dopravou vody a zajištěním zázemí, často jsou to právě oni, kdo jsou díky malé vzdálenosti první na místě a mohou nejrychleji pomoci. A to je v situacích, kdy často rozhodují minuty či vteřiny nejen o majetku, ale i lidských životech devíza k nezaplacení.

„To by měli vidět všichni ti, kteří chtějí škrtat peníze hasičům a snižovat stavy," komentoval situaci při lesním požáru v Přemyslovicích konický dobrovolný hasič Vlastimil Šmída.

Zakleté financování

Podle politiků jsou v nejtěžší situaci s financováním hasičů malé obce.

„Je jasné že dobrovolné i profesionální hasiče potřebujeme. Každému z nás totiž může začít hořet střecha nad hlavou. Město Prostějov proto podporuje jak své dobrovolníky, tak profesionální jednotky IZS. Ale malé obce nehospodaří s takovými rozpočty, aby si to mohly dovolit," upozornila senátorka Božena Sekaninová.

Podle ní je řešení v rukou vlády.

„Tady by si měla vláda uvědomit, že je to ona, kdo musí obcím pomoci. A zdá se, že si to zatím neuvědomuje. Je potřeba totiž urychleně zpracovat a schválit zákon o rozpočtovém určení daní, aby obce měly z čeho hasičům vybavení zaplatit," apeluje na své vládní kolegy senátorka. (pam)