Rozhodujícím faktorem, který rozhodl o prvenství Dobrochova je podle starosty koncepce.

"My máme koncepci, což je podle mě strašně důležité. Máme dlouhodobý plán, kterým se řídíme. Zelenou obec budujeme 15 let," prozradil tajemství úspěchu Miloslav Kříž, starosta Dobrochov, jenž dodal: "Životní prostředí podle mě netvoří jen výsadba zeleně, ale odpadové hospodářství. Odpad je dnes obrovským problémem. My máme odpad vyřešený. Máme podzemní kontejnery na tříděný odpad, máme vyřešené i biologické odpady. Máme velkoobjemové kontejnery na biologický odpad a tím nám zmizely černé skládky."

Kdo by čekal, že se bude v Dobrochově bujaře slavit, nemohl by se více mýlit. Den po oficiálním vyhlášení výsledků, se v obci pilně pracovalo. Obecní zaměstnanci společně se starostou pálili klestí.

"Slavíme prací," culil se jeden mužů v rukavicích.

S celostátním triumfem jsou v Dobrochově ale moc spokojení.

"Naším nebo spíše mým tajným přáním bylo umístění na bedně. Člověk věří a doufá, že to co dělá někdo ocení. Že bychom ale vyhráli, tak s tím jsem opravdu nepočítal," komentoval Miloslav Kříž, starosta Dobrochova.

Ocenění? Třešnička na dortu

Vesnička, kterou zná většina lidí pouze ve spojení s televizním vysílačem, je oázou klidu.

"První místo je nádherné, důležitější ale je, že když sem lidé přijdou, nebo ti kteří tu žijí, si řeknou, že je tu krásně. To odborné ocenění je až takovou třešničkou na dortu," říkal dál starosta Kříž a dodává: "Obec jako společenství lidí stojí historicky na třech pilířích – kostel, škola a spolky. Kostel ani školu nemáme, takže u nás je vše postaveno na spolkové činnosti."

O tom, jak vesnice za poslední roky prokoukla, ví své i Karel Tělupil.

"Já jsem z Prostějova, ale dojíždím sem denně za prací. Výsledky jsme s napětím očekávali. Přece jenom jsme se tady dost nadřeli. Je tu ale dobrá parta lidí a nějaká práce za námi asi vidět je," komentoval Karel Tělupil, jenž bere Dobrochov jako svůj druhý domov.

Soutěže Vesnice roku se zúčastnil Dobrochov podruhé, premiéru absolvoval v loňském roce. V letošním ročníku bylo Prostějovsko velmi úspěšné. V krajském kole získaly stuhy hned tři obce – Vrchoslavice modrou za společenský život, Tištín oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Dobrochov pak zelenou za péči o zeleň a životní prostředí, kterou ještě potvrdil v celostátním hodnocení. Letošního ročníku se zúčastnilo 206 obcí.