„Voda je nezávadná, pravděpodobnost nějakých zdravotních problémů po koupání je velmi nízká,“ uvedla Eva Čehovská z krajské hygienické stanice.

Přehrada je díky své poloze oblíbeným prázdninovým cílem lidí z Prostějova a okolí. Jestli dobrý stav vody vydrží přes celé léto, to si na stanici netroufají odhadovat.

„Zvlášť plumlovská přehrada je hodně ovlivněná lidskou činností a také řadou přírodních faktorů,“ konstatovala Čehovská.

PRAVIDELNÉ TESTY

Odběry vody se na přehradě dělají každých čtrnáct dní, návštěvníci se tedy nemusejí bát, že by hygienici nepříznivou změnu zaznamenali příliš pozdě.

„Další odběr budeme dělat už v pondělí 9. července,“ informovala Eva Čehovská.

Bez obav se mohou koupat i lidé na přírodním koupališti Poděbrady u Olomouce. Přestože prázdniny už začaly a voda je bez závad, provozovatelé si stěžují na nízkou návštěvnost.

„Počet návštěvníků je zatím podprůměrný. Vysvětluji si to tím, že lidé odjeli na svátky na dovolenou. Doufám, že v průběhu července se to zlepší,“ nechal se slyšet Jiří Holub, který u přírodního koupaliště provozuje restauraci.

Přírodní koupaliště se nachází také v lomu Výkleky u Přerova. Voda je zde rovněž v pořádku, lidé se už v lomu koupou. Místní starosta Roman Zapletal ale takový zájem nevidí moc rád.

„Já se o lom starám dvacet let. Ale lidé odmítají dodržovat základní pravidla. Vodí sem psy a nechávají za sebou všude odpadky, vůbec po sobě neuklízí. Jsem z toho zklamaný,“ postěžoval si starosta Zapletal.

DOBRÝ VÝHLED

Podle hydrometeorologického ústavu počasí koupání spíše přeje.

„Lze pozorovat trend v oteplování. Přeháňky by se kraji měly v týdnu vyhnout. Pokud někde bude pršet, tak opravdu jen ojediněle,“ vzkazuje pracovník ústavu Petr Drobek.

Tomáš Kiss