„Jedná se o dotační program ministerstva kultury určený pro památky zapsané v Rejstříku nemovitých kulturních památek České republiky,“ uvedl městský památkář Daniel Zádrapa. Peníze tak nemohou jít na každý křížek u vesnice, ale pouze na památky státem uznané. Také je nelze použít například na modernizaci objektu či pořizování dokumentace.

Přestože peníze poskytuje ministerstvo, žádosti si majitelé památek musí podat na město.

„My celou agendu pro ministerstvo zpracováváme. Na letošek jsme dostali přiděleno milion dvě stě tisíc korun. Je to částka o něco nižší než loni,“ uvedl Zádrapa.

Opravy kostelů

V minulém roce rozdělili úředníci mezi pět žadatelů více než milion a půl. Dostalo se tak například na opravu kostela ve Stařechovicích, Kostelci, v Protivanově či Němčicích. V Němčicích mohli také díky financím z ministerstva opravit sochu svatého Jana Nepomuckého.

„Jsme rádi, že se nám podařilo i díky podpoře města tuto památku zrestaurovat tak, aby přečkala další léta bez nějakých nákladných zásahů. V minulosti nebyla takovým věcem věnována dostatečná pozornost, my bychom však chtěli dědictví po našich předcích zase předat dál,“ uvedl místostarosta Němčic nad Hanou Jan Vrána.

Žádat lze nejméně o 50 tisíc

„I když se množství peněz na památky rok od roku snižuje, myslím, že stále má tento program smysl. Naštěstí dostáváme málo žádostí, takže částka, která připadne na jednotlivý projekt, je docela zajímavá,“ zhodnotil Zádrapa.

Spoluúčast vlastníka musí činit minimálně deset procent a nejmenší částka, o kterou lze žádat, je padesát tisíc. „U nižších částek se počítá s tím, že je dá vlastník dohromady nějak sám. Momentálně mě nenapadá dotační titul, který by tohle řešil,“ řekl městský památkář. Kdo by tedy chtěl opravit svou památku levně, má smůlu. Restaurátorské firmy však mají obvykle rozpočty mnohem vyšší.

Rozdávat se bude i na Konicku

Peníze z ministerstva budou rozdělovat také na Konicku. „Loni jsme dostali dvě žádosti, mezi které jsme rozdělili necelého čtvrt milionu korun. Letos máme k dispozici tři sta padesát šest tisíc,“ prohlásila památkářka Eva Popelková z Městského úřadu Konice.

V loňském roce se tak díky dotaci z ministerstva dočkala v Konici nové fasády část zámku. Restaurátoři se mohli také pustit do oprav kamenné pamětní desky v Horním Štěpánově.