eden společný stolpersteine tu nyní mají také manželé Bruno a Theresa Winterovi, další kameny pak Kurt Winter, Ida a Moritz Schreiberovi, Ernestine, Edith a Desider Tausovi a také Jan Uher a Vasil Kaprálek Škrach.

"Umístili jsme kameny jak za oběti holocaustu z řad našich někdejších židovských spoluobčanů, tak za členy sokolské organizace, kteří se taktéž stali oběťmi nenávistné nacistické ideologie," uvedl Michal Šmucr, předseda spolku Hanácký Jeruzalém.

Manželé zvolili sebevraždu, den před transportem

Kámen zmizelých byl uložen na počest manželů Bruno a Theresy Winterových v Blahoslavově ulici u domu číslo 13, před sladovnou, kterou Winterovi provozovali.

"Bruno Winter byl sladovník, člen muzejního spolku, mecenáš a čestný občan Prostějova. Do majetku prostějovského muzea se dostala rozsáhlá a cenná sbírka jeho hodin a hodinek," připomněla mluvčí spolku Jana Gáborová s tím, že ve věži prostějovské radnice je věžní hodinový stroj, který se zachoval díky tomu, že Bruno Winter zaplatil jeho restaurování.

"Původně byl stroj, který pochází ze zámku v Jesenci, umístěn v expozici hodin v muzeu, v roce 2011 byl přemístěn z muzea do tehdy nově vybudované expozice v radniční věži," dodala Gáborová.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu se v Prostějově uskutečnilo již počtvrté. 28.4. 2022
VIDEO: Stovky jmen obětí holocaustu zněly Prostějovem

Manželé zvolili raději sebevraždu, než aby nelidsky trpěli vy vyhlazovacím táboře. K dobrovolnému odchodu ze života se Bruno a Theresa odhodlali den před nástupem do transportu (27. června 1942).

Před stejným domem v Blahoslavově ulici se nachází také stolpersteine za Kurta Wintera, syna Bruno Wintera.

"Kurt byl zatčen gestapem a zavražděn roku 1943 v Osvětimi. Syn Hugo Winter válku přežil. Uprchl zavčas z Vídně nejdříve do Paříže a poté do Anglie, kde dnes žijí jeho potomci," přiblížila pohnutou rodinnou historii Gáborová.

Vzpomínka na popravené před gymnáziem

Dále naproti domu Křížkovského 1 jsou nyní v dláždění kameny za Ernestinu, Edith a Desidera Tausovy.

"Potomci rodiny Schreiber-Taus žijí v Izraeli. Uložení kamenů za Schreiberovy a Tausovy iniciovala paní Dalia Segev z Izraele, vnučka Schreiberových a dcera přeživší Edith Tausové, provdané Mayer," sdělila další podrobnosti mluvčí.

Před Gymnáziem Jiřího Wolkerova v Kollárově ulici číslo 3 jsou nově umístěny kameny za Jana Uhra a Vasila Kaprálka Škracha, kteří na gymnáziu studovali. 

Další Kameny zmizelých byly umístěny v několika prostějovských ulicích. 1.7. 2021
Dvanáct Kamenů zmizelých přibylo v Prostějově. Podívejte se

Jan Uher byl členem sokolské organizace, pracoval mimo jiné jako knihovník T. G. Masaryka. V roce 1939 byl zatčen gestapem a popraven 27. října 1942 v Berlíně-Plötzensee. Tedy před 80 lety.

Vasil Kaprálek Škrach byl osobním tajemníkem a archivářem T. G. Masaryka. Byl zatčen gestapem a v roce 1943 a popraven v Berlíně-Plötzensee.

Ukládání pamětního kamene za Jana Uhra se zúčastnily jeho vnučky Jana Uhlířová a Eva Handlová a neteř Eva Zbořilová. Ta je zároveň vnučkou stavitele Nedělníka. Firma Konečný-Nedělník postavila mimo jiné prostějovskou radnici a novou prostějovskou synagogu.