"Do Prostějova jsme se vrátili po dvou letech. Přidali jsme nové postavy. Je to taková procházka historií spojená s přednáškami pro malé i velké," sdělila Deníku kurátorka výstavy Šárka Dvořáková a doplnila: "Přednášky jsou uzpůsobeny věku návštěvníků. Pro malé děti se jedná o jednodušší formu. Děti ale zase více spolupracují a hodně to prožívají."

Prostějov je první zastávkou po nucené koronavirové pauze.

"Podle nařízení vlády můžeme mít maximální počet návštěvníků sto. Navíc musí mít jeden návštěvník okolo sebe prostor deseti metrů čtverečních. Je to naše vůbec první výstava po koronaviru," vysvětluje Šárka Dvořáková.

Any Sojková z Plumlova je velkou fanynkou hry Kamínky. Kamínky hledá, maluje i ukrývá.
V Plumlově se daří „Kamínkománii“. Přidáte se i u vás?

Výstava zaujme všechny generace.

"Například děti dostanou do ruky husitské zbraně, mohou si je osahat. Vyzkoušet si mohou výrobu mouky. Starším generacím zase poodkryjeme skutečnosti, které se všeobecně neví," pozdvihuje trochu oponu kurátorka.

Nové figuríny

Vedle známých postav české historie, jako jsou králové Karel IV, Rudolf II nebo Přemysl Otakar, jsou k vidění i nové osobnosti.

"Nově máme například Marii Antoinettu, Napoleona Bonaparte, císaře Františka Josefa nebo Ferdinanda d'Este," představuje novinky Šárka Dvořáková.

Dalšími lákadly výstavy jsou i figuríny Mistra Jana Husa, Marie Terezie, Jana Ámose Komenského nebo přímo u vstupu vítá první český prezident Tomáš Garrique Masaryk.

Při příjezdu do Prostějova budou vítat návštěvníky nové uvítací tabule.
Nové vítací tabule? U lidí zvedly vlnu emocí. "Jde o kýčovitou reklamu," míní

Děti jistě zaujme mamut nebo tygr šavlozubý. K vidění jsou i věrné repliky například Svatováclavské koruny, královského žezla a jablka, Zlaté buly sicilské, Karlova mostu či husitských zbraní.

Výstava ve Společenském domě potrvá až do neděle 31. května a otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. (zv)