„Líbí se mi tady moc. Jezdíme i na výlety vláčkem," nechal se slyšet tříletý Davídek, který s nadšením jedním stiskem tlačítka vypravil vlak z nádraží do světa uměle vytvořených kopců a lesů. ¨"Tohle je sen každého malého kluka.

Ani to Davídek neví, ale jeho praděda si na důchod taky nakoupil takové modely a chystal se je složit, ale nestihl to," prozradil Davídkův dědeček, který už teď ví, že se vlaky zalíbily malému vnukovi.

Kromě tradičních modelů do Prostějova dorazil unikát. „Tento pětadvacetimetrový model stavělo deset let pět lidí, podle toho jak kdo zrovna mohl," ukázal směrem k modelu stavitel železničních modelů a pořadatel akce v jednom, Vítězslav Báňa.

Výstava nadchla nejen tatínky a dědečky, ale za výstavu byly vděčné i maminky. „Chodíme se dívat na vláčky, ale cestovali jsme s mladším synem zatím jen jednou, každopádně musím říct, že byl úplně nadšený," popsala maminka Simona Ondrušková z Čehovic, která dorazila na výstavu s tříletým Tomáškem a sedmiletým Míšou.

Modeláři si z Čech do Prostějova přivezli kromě 25 metů dlouhého modelu také model železnice, který si děti směly ovládat prostřednictvím tabletu.

„Luky zatrub," vedla maminka dvouletému Lukáškovi prstík po dotykové obrazovce tabletu a motoráček na železnici mohutně zatroubil. „Vlaky se mi moc líbí, jezdíme s nimi na výlety. Vždycky si koupíme jízdenku a pan nebo paní průvodčí nám ji ve vlaku zkontroluje," pozorovala čtyřletá Vaneska brášku.

Děti vlaky doslova omámily. Právě jim chtěli pořadatelé z Prahy ukázat, že stavba modelů je stále živá, a lze ji spojit i s moderními technologiemi. Vítězslav Báňa se například modelařině věnuje už od dětství a v současné době vede kroužek modelářství. Hlavní myšlenkou akce pak podle jeho slov bylo seznámit děti s tímto koníčkem, a třeba v nich o toto hobby vzbudit zájem.

„Máme zde letáky s mašinkami, které ukazují, že je dnes už možné ovládat kolejiště na tabletu. Rádi bychom hobby vláčky touto cestou propagovali mezi dětmi. Já sám v Praze na základní škole vedu kroužek modelářství, o který má zájem někdy dva a někdy šest žáků. Je to jak kdy," řekl Vítězslav Báňa s tím, že je důležité, aby tato činnost děti bavila a nechodili do podobných kroužků s donucením.