„Parašutismus je dnes jako atletika. Napočítáme deset disciplín v nichž se pořádá šampionát. Všechno se tak úzce specializuje, že není možné dělat přesnost přistání i zbylé disciplíny na vysoké úrovni.

Bohužel stát zatím z historického hlediska podporuje jen přesnost přistání a individuální akrobacii,“ poukázal předseda organizačního výboru evropského šampionátu Miloš Sklenka.

V Prostějově představovaným disciplínám se tak věnují amatéři, kteří ze svého investují do přípravy i několika set tisícové částky.

„Stát jim na to nedá ani korunu. Přesto začínají dosahovat střední evropské úrovně, což je něco neuvěřitelného. Kdybychom dostávali stejnou finanční podporu, vozili bychom medaile,“ připomíná Sklenka.

V narůstajícím zájmu o skupinovou akrobacii vidí Sklenka paradoxně k předchozím řádkům ekonomické důvody.

„Můžete dát tři sta korun za let z tisíce metrů, nebo čtyři sta osmdesát a skočit ze čtyř kilometrů. Moderní seskok ze čtyř tisíc metrů mi přinese volný pád, který je překrásný, let na padáku a mohu si udělat i vysokorychlostní přistání. Z tisíce metrů je to okamžité otevření vrchlíku,“ vyjmenoval.

Při obyčejných klubových závodech tak podle jeho slov soutěží i šedesát parašutistů, kdežto společného šampionátu České a Slovenské republiky v přesnosti přistání se účastní kolem čtyřiceti skokanů.

Jiří Možný

Startovací linka
čtveřice mužů
: Belgie, ČR (Sky Service), Finsko, tři týmy Francie, dvakrát Itálie, Kypr, Litva, Německo, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Rakousko, čtyři týmy Ruska, Švédsko, Turecko, čtyřikrát Velká Británie
čtveřice žen: Francie, dvakrát Německo, Rusko, Velká Británie
osmičky: Francie, Německo, Rusko, Španělsko, Velká Británie
Vertical formation: Francie, Rusko, USA, Velká Británie
Freeflying: dvakrát Francie, Itálie, Izrael, dvakrát Norsko, Rusko, Velká Británie
Freestyle: ČR (manželé Rydlovi), Finsko, třikrát Francie, Itálie, Německo, dva týmy Ruska, Ukrajina, USA, Velká Británie