VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do přehrady se vrátily sinice. Co teď s tím?

Plumlov – Čtyři roky procházela Plumlovská přehrada nákladnou opravou. Povodí Moravy konkrétně do tohoto vodního díla investovalo 270 milionů korun, které šly třeba na vybagrování dna a opravy hráze. Rybáři, kteří se těšili, až budou mít zase kde chytat, mohou být spokojení. V nádrži je opět voda. Do přehrady se dokonce letos v létě vrátili plavci, ve čtvrtek ale nadšenci vodních radovánek neslyšeli od hygieniků příznivé zprávy.

4.8.2014 18
SDÍLEJ:

Plumlovská přehrada. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Karel Rozehnal

„Mně osobně koupání na přehradě nevadí, jdu si s děckama klidně zaplavat. Manžel má ale citlivou pokožku, náchylnou ke spálení a různým ekzémům, takže to raději neriskoval. Po pravdě se bál sinic, moc nevěří tomu, že je voda v pořádku," prozradila na začátku července Soňa Majerová z Prostějova.

Manžel Soni Majerové se ještě na začátku července skutečně neměl čeho bát. Měření hygieniků vyloučilo, že by v přehradě byly sinice.

Zprávy z posledního měření ale pro plavce už tak příznivé nejsou. Krajská hygienická stanice ve čtvrtek vydala na přehradě čtvrtý stupeň a označila vodu, kvůli masivnímu přemnožení sinic, za nevhodnou ke koupání.

„Pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména dětem, těhotným ženám či osobám trpícími alergiemi či s oslabeným imunitním systémem," sdělil ve čtvrtek hygienik Karel Freudmann.

Lepší voda se sinicemi než voda žádná

Nadšení z těchto informací nejsou ani provozovatelé restaurací na březích přehrady, kteří zažili odliv zákazníků už během uplynulých čtyř let. S napuštěnou přehradou a větším množstvím rekreantů se jim zlepšila nálada.

„To, že hygienici ve čtvrtek oznámili sinice, na mě nepůsobí vůbec dobře. Musíme počkat, jestli se to zlepší. Myslím si, že už na přehradě teď není stupeň čtyři, ale tak dva, protože od toho, kdy braly vzorky hodně pršelo a hladina se zvedla o půl metru, ale radost z měření hygieniků i tak nemám. Už se totiž rýsovalo, že voda bude v pořádku," informoval majitel občerstvení U Vrbiček Radek Kocourek, který však dodává, že je pořád lepší voda se sinicemi než žádná voda.

„Byť s touto vodou, vše je lepší než předchozí čtyři roky, kdy jsme se dívali na zarostlou jámu. Myslím si, že špatná voda bude hlavně kvůli splachům z polí a nahrálo tomu i období sucha, kdy se voda moc nehýbala," uvedl Radek Kocourek z občerstvení, které pravidelně každou neděli přináší odpoledne s kapelou Romantica a No Problem a 16. srpna uvítá kapelu Olympic.

Povodí radilo obcím

K dobré vodě v přehradě by měly do budoucna přispět třeba vybudování kanalizace v nedalekých obcích nebo osazení travin na březích toků. O tom, co je nutné odstranit, a co je potřeba vybudovat, aby nedocházelo dále ke znečišťování přehrady, ale také Podhradského rybníka a Bidelce, pohovořilo 29. července Povodí Moravy ve spolupráci s Krajským úřadem Olomouckého kraje s obcemi nad nádrží, pracovníky vodoprávních úřadů obcí, krajskou hygienickou stanicí, státním pozemkovým úřadem a vodohospodáři.

„Na společném jednání jsme se domluvili na urychlení odstraňování fosforu z odpadních a tím i povrchových vod," řekl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Starostové podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové na setkání přislíbili, že obce v nejbližších měsících zahájí, či v některých případech dokončí, výstavbu kanalizací, čističky odpadních vod i dostavbu či zprovoznění chemického odstranění fosforu z odpadních vod.

V Plumlově se pracuje

Novou kanalizaci a vodovod budují dělníci od začátku července v Soběsukách a Žárovicích.

„Práce začaly 1. července a stavba by měla být dokončena na konci června příštího roku. Cena stavby je celkem 49 milionů korun," informoval starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Vodovod tu vybudují v místě přívodu od Ohrozimi v Soběsukách, Žárovicích a Hamrech a hloubkovou kanalizaci v Soběsukách a Žárovicích.

„Na znečištění mají ale vliv i splachy z polí. V současné době už u nás v Soběsukách, Hamrech, Žárovicích a Plumlově probíhají pozemkové úpravy," doplnil starosta Adolf Sušeň.

Příprava v Krumsíně

Projektovou dokumentaci vodohospodářské infrastruktury bude mít do konce roku hotovou Krumsín.

„Zastupitelstvo schválilo brněnskou firmu, která by měla projekt vyhotovit do konce roku. Měli by poradit jaké jsou nutné stavební úpravy, technická opatření, které by měly efekt, jaký požaduje Povodí Moravy. V souvislosti s touto problematikou spolupracujeme i s Vodohospo­dářskou fakultou VÚT v Brně," informoval v pátek krumsínský starosta Jaroslav Střelák.

V Krumsíně půjde hned o soubor staveb. V následujících dvou letech by tu měli dobudovat kanalizaci, zlepšit účinnost rybníků a vybudovat vodovod.

„V příštím roce bychom chtěli zažádat o dotace. Vzhledem k tomu, že půjde o soubor staveb, nevím, zda pokryje stavby jeden dotační titul nebo více dotací, také ve spojitosti s dokumentací, musíme rozhodnout, co je nezbytné," dodal Jaroslav Střelák.

Další obce

Na úterním jednání vyvolaném nepříznivým vývojem hydrologických podmínek, který do soustavy nádrží omezil přítoky, čímž přestaly být zřeďovány vyčištěné i nevyčištěné odpadní vody, byly přítomny také například obce Vícov, který by měl zahájit stavbu kanalizace příští rok nebo Stínava, která se na stavbu připravuje. 

Autor: Martina Greplová

4.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Volby 2017 v Olomouckém kraji podrobně v pondělním tištěném Deníku

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Extraligové utkání mezi BC DTJ Prostějov a Hydrokovem Třeboň - 10:6
50

Úspěšná premiéra: Prostějovští Býci zdolali v domácím ringu Jihočechy

Petr Sokol: Na výsledky není veselá podívaná!

Vítězství s hořkou příchutí. Dvojka krajské kandidátky ODS Petr Sokol z Prostějova do sněmovny nezasedne. Rozhodly o tom preferenční hlasy krajských voličů.

Divočina. V derby mezi Prostějovem a Kroměříží padly tři červené

Duel mezi druhým Prostějovem a čtvrtou Kroměříží přinesl třaskavou podívanou. Diváci viděli pět gólů, tři červené, penaltu a velkou strkanici mezi oběma tábory. Vítězství si nakonec odvezla Kroměříž, která v Prostějově vyhrála 3:2, přestože dohrávala o devíti.

S kotlem, ale bez gólů. Prostějov nevyzrál na Slavii

Podruhé v sezoně hokejoví Jestřábi nedali gól. Svěřenci Jiřího Vykoukala na domácím ledě podlehli Slavii 0:1 a nepotěšili tak tvrdé jádro fanoušků, které se po bojkotu vrátilo na prostějovský zimní stadion.

Jakub Čech: Sociální demokraté se neočistili od kmotrů, proto spadli na dno

Co si myslí mladý prostějovský aktivista Jakub Čech o výsledcích voleb? Přečtěte si jeho názor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení