„Proč je ze systému vyjmuta linka z Prostějova do Držovic?,“ ptá se Jan Honkýš. Jeho manželka byla překvapená, když jí při cestě domů neuznal řidič lístek platný v IDSOKu. „Držovice patří do jedné zóny jako Prostějov. Ale lístky máme jiné,“ doplnil Honkýš.

V IDSOK neplatí cestující podle ujetých kilometrů, ale v rámci dopravních zón. A na jednu jízdenku mohou v jedné zóně využít víc autobusových spojů.

Autobusovou linku do Držovic stejně jako prostějovskou MHD zajišťuje firma FTL, největší prostějovský dopravce.

Jsme v pořadníku, stejně jako Smržice či Olšany

„Jsme v pořadníku na rozšíření integrovaného systému, stejně jako Smržice nebo Olšany, které v něm také nejsou,“ vysvětlila starostka Držovic Blanka Kolečkářová.

Dodala, že v poslední době žádná jednání o zařazení autobusového spoje do integrovaného systému nebyla.

„To proto, že jsou samostatnou obcí a nejezdí tam MHD,“ vysvětlil Marek Hackenberger z oddělení Integrovaného dopravního systému odboru dopravy olomouckého krajského úřadu.

Komplexní začlenění všech obcí a dopravců by mělo být hotové v roce 2010

„Děláme vše potřebné proto, aby se do IDSOKu začlenila zbylá část okresu Prostějov a všichni autobusoví dopravci v roce 2010,“ doplnil Hackenberger.

Zda se tak opravdu stane závisí na výsledcích jednání, finančních podmínkách mezi krajským úřadem a autobusovými dopravci a s tím souvisejícími možnostmi krajského rozpočtu.

Držovice se od Prostějova osamostatnily v roce 2006. Od 1. ledna následujícího roku přestaly do obce jezdit autobusy MHD.

„Spoje zůstaly zachované, ale jen jako příměstská linka,“ vysvětlila starostka Kolečkářová.

„Četnost autobusových spojů je oproti jiným obcím nadstandardní,“ poznamenala Kolečkářová.

Policisté chtěli jet na průkazku

I po třech letech někteří lidé nezaregistrovali, že MHD do Držovic nezajíždí.

„Setkal jsem se s tím, že v Držovicích nastoupili dva policisté a prokázali se průkazkou, na kterou jezdí v Prostějově zadarmo. Tak jsem jim vysvětlil, že z Držovic MHD dávno nejezdí. Jako ostatní cestující si museli koupili lístek,“ zmínil řidič autobusu, který linku do Držovic pravidelně jezdí.

Od prvního července tohoto roku platí tarif IDSOK téměř v celé jižní části okresu Prostějov a v prostějovské MHD. Do zón připadly autobusy, které jezdí do Němčic nad Hanou, Nezamyslic, Klenovic na Hané, Čelčic, Brodku u Prostějova nebo Otaslavic, ať již místní nebo příměstské z Prostějova.

„Integrovaný systém přináší mimo jiné možnost využití jedné jízdenky u více dopravců, možnost přestupu na MHD v Prostějově a také nabídku cenově výhodných předplatních dokladů,“ vysvětlil základní výhody IDSOK Jiří Hloch, ředitel autobusové divize FTL.