„V pondělí tu byl pan Kubačka, zakladatel domobrany v Chomutově, a podepsali jsme smlouvu. Vznikne tady její pobočka," uvedl Jaroslav Jordán, lídr občanských aktivit v Dobromilicích.

Do hlídek se zatím přihlásilo asi patnáct lidí včetně starousedlých Romů.

„Během příštích dní z nich vybereme ty, kteří budou v hlídkách chodit," podotkl Jordán.

Z nově přistěhovalých se nepřihlásil nikdo.

„Stejně bychom museli zvážit, zda je zařadit, nemuselo by to dělat dobrotu," poznamenal Jordán.

SOUVISEJÍCÍ: Dobromilice trápí problémy s Romy. Zřizují domobranu

Zajištění bezpečnosti dětí

Účel domobrany by měl být hlavně preventivní. Hlídky také budou zajišťovat bezpečí dětí při cestě do školy nebo domů. „To je potřeba. Většina rodičů nemá možnost děti do školy doprovázet. A kolikrát se samy bojí," pochvalovala si jedna z dobromilických maminek. Své jméno však prozradit nechtěla.

„Nechci, aby po mně na dědině někdo plul nebo házel kamením," zdůvodnila své obavy.

Zřízením domobrany aktivity směřující k pořádku v obci nekončí.

„Ta situace se musí řešit všemi dostupnými způsoby, rozhodně nemůže zůstat taková, jaká je. Na pátého září jsme svolali jednání s nevládními organizacemi, starosty z okolí i zástupci státní správy. Odpoledne pak bude další veřejné zasedání k této problematice. Doufám, že tam už se budeme moci bavit o konkrétních věcech, které se pro zlepšení pořádku v obci budou dělat," prohlásil starosta Dobromilic Pavel Drnovský. 

Dřevnovický problém

Dobromilice nejsou jedinou obcí na okrese, kde se situace v posledních měsících vyhrotila. Napětí mezi místními a přistěhovanými Romy vzrostlo i v nedalekých Dřevnovicích. Do obce s necelými pěti stovkami obyvatel vystěhoval dvacetičlennou rodinu Ščukových před několika lety tehdejší vsetínský starosta Jiří Čunek.

„Problém je ten, že oni tady být nechtějí. Vystěhováním jim zpřetrhali všechny vazby a s obcí se pořádně nesžili," vysvětlila starostka Dřevnovic Bohumila Charvátová.

Vsetínská radnice koupila v Dřevnovicích Romům dům bez dvora a zahrady, a proto si všech šestnáct dětí hraje přímo na návsi. Z toho vznikaly různé sousedské třenice, které v poslední době přešly v otevřené nepřátelství.

„Nejvíce bychom potřebovali klid, aby si všichni mohli vydechnout a začít spolu normálně žít," míní starostka Dřevnovic.

V Dřevnovicích však o zřízení domobrany neuvažují.

„Myslím si, že to není ta správná cesta k tomu, aby se situace uklidnila. Navíc členové domobrany, alespoň pokud vím, podle jejich pravidel nemusí dokládat čistý trestní rejstřík a mít nějakou kvalifikaci. Pak se nedá zaručit, že se někdo z hlídky nenechá vyprovokovat nebo sám nebude vytvářet konfliktní situace. Navíc my jsme malá obec, všichni se známe, tak k čemu by to bylo," poznamenala starostka.

Co obecní policie?

Řešení by viděla spíše ve zřízení obecní policie.

„My bychom na to samozřejmě neměli finance, ale kdyby to šlo přes mikroregion pro všechny jeho obce, tak už si myslím, že by to reálné bylo. Ten člověk by měl alespoň nějaké pravomoci a byl by to profesionál," myslí si starostka Charvátová.

Naději na vrácení klidného života do obce však neztrácí.

„To světlo na konci tunelu je vždycky a doufám, že v září už bude velké. Nemůžeme to tady tak nechat," dodal Drnovský.