„To otvírání sezony po zimě je vždy velká výzva pro lidi, kteří chtějí někam vypadnout,“ poznamenal plumlovským kastelán Pavel Zástěra v narážce na proměnlivé počasí během Velikonoc. Několikrát totiž do programu zasáhl déšť a některá představení se přesunula do sklepních prostor.

I tak ale proudily na zámek davy návštěvníků. „Během soboty se tu mohlo otočit tak na tisícovku lidí,“ odhadoval během prvního dne akce kastelán Zámku Plumlov. Každý den prodlouženého rytířského víkendu měl své téma. Po Pohádkové sobotě, přišly na řadu také Sokolnická neděle a Kejklířské pondělí.

Šermířské ukázky na pódiu předvedl elitní šermířský regiment Corporal. O divadelní představení se pak postaraly soubory „Komedianti na káře“ a „Divadlo bez střechy“. Vrcholem každého dne byla vždy hodinu po poledni inscenovaná bitva ve vojenském táboře.

„Tyhle akce mají lidi rádi. Na tyto věci nebo akce jako zámecké tajemno a jarmark lidí slyší,“ poznamenal Pavel Zástěra s tím, že dramaturgie opět vsadila na osvědčené nápady. „Moc se to nemění. Ale když si to člověk vezme, tak lidé, kteří jako malí chodili na tyto akce před deseti lety, sem dnes berou své děti,“ usmívá se Pavel Zástěra

Jeho slova potvrzovali i samotní návštěvníci. „Byli jsme tu i loni na několika akcích. Dnes se už udělalo celkem teplo, tak jsme chtěli s malým někam vyrazit. Kluka nejvíc bavily souboje,“ poznamenala mladá maminka se synem předškolního věku těsně předtím než jí i další přítomné zahnala přeháňka do vnitřních prostor zámku.

Ani rozmary počasí však nikterak nepokazily pohodovou atmosféru na nádvoří zámku, kam se řinčení mečů zase brzy vrátí. Na první polovinu května totiž připadá Šermířské dostaveníčko. Ještě předtím zámek spustí také oblíbené pohádkové prohlídky. První se uskuteční o víkendu 14. a 15 dubna.